Tel. 24h/7: 693 503 720

Pogrzeb śp. Karoliny Kaczorowskiej

Karolina Kaczorowska

Śp. Karolina Kaczorowska zmarła w dniu 21 sierpnia 2021 r. w Wielkiej Brytanii, wdowa po ostatnim Prezydencie II RP – Ryszardzie Kaczorowskim. Pierwsza Dama II RP spocznie u boku swego męża w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej na Wilanowie.

W dniach 22 i 23.04.2022 r. w Warszawie odbędą się uroczystości pogrzebowe, w których Miejskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o.o. będzie miało zaszczyt uczestniczyć jako współorganizator ceremonii pogrzebowej.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w piątek 22 kwietnia br. na lotnisku Wojskowym na warszawskim Okęciu. Urna z prochami małżonki ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie zostanie przetransportowana samolotem rządowym z Londynu. Hołd Zmarłej oddadzą przedstawiciele najwyższych władz i instytucji państwowych, ambasady RP w Londynie oraz brytyjska Polonia.

Następnie kondukt wraz z prochami Pierwszej Damy II RP przejedzie do Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie, gdzie nastąpi wprowadzenie urny z prochami Pani Prezydentowej do Kaplicy Najświętszego Sakramentu. W godzinach wieczornych nastąpi procesyjne przeniesienie urny z prochami na katafalk przed głównym ołtarzem w Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie zostanie odprawiona Msza święta żałobna za spokój duszy Pary Prezydenckiej – śp. Ryszarda i Karoliny Kaczorowskich.

Główna uroczystość pogrzebowa rozpocznie się w sobotę 23 kwietnia br. o godz. 12.00. Mszy św. żałobnej przewodniczyć będzie Metropolita Warszawski kardynał Kazimierz Nycz, a homilię wygłosi biskup polowy Wojska Polskiego, wieloletni delegat Episkopatu Polski do spraw Polonii Wiesław Lechowicz.

Śp. Karolina Kaczorowska była zesłana na Syberię przez Sowietów, po ewakuacji z Armią Andersa podzieliła los „dzieci tułaczy” i przez Afrykę trafiła do Wielkiej Brytanii. Przez wiele lat pracowała jako nauczycielka, angażując się w edukację młodego pokolenia niepodległościowej emigracji.