Tel. 24h/7: 693 503 720

FAQ & Słownik

Najczęściej zadawane pytania

Jeśli nigdzie nie znalazłeś odpowiedzi na swoje wątpliwości, sprawdź tutaj – poniżej znajdziesz listę najczęściej zadawanych pytań. Jeśli pomimo to nie odnajdziesz odpowiedzi, pamiętaj, że zawsze służymy pomocą i radą. Zapraszamy do kontaktu.

Gdzie znajduje się siedziba Miejskiego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Sp. z o.o.?

Siedziba MPUK Sp. z o.o. znajduje się przy ul. Nakielskiej 3 w Warszawie. Wszelkie sprawy związane z organizacją pogrzebu załatwia się w jednym z 9 punktów usługowych MPUK Sp. z o.o. Zapraszamy do sprawdzenia, gdzie znajduje się Państwu najbliższy w zakładce Kontakt

W jakich godzinach są czynne placówki MPUK Sp. z o. o.?

Każda z naszych placówek jest czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8 do 16, wyjątkiem stanowi punkt przy ul. Redutowej 25, który czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 7-21, sobota 9-17.

Ponadto pozostajemy do Państwa dyspozycji pod całodobowym numerem telefonu: 693 503 720. MPUK Sp. z o.o. posiada 9 punktów usługowych, rozlokowanych w różnych dzielnicach Warszawy. W razie pytań zapraszamy do kontaktu z tym najbliżej Państwa.

Śmierć nastąpiła w domu. Co robić?

Pierwszym krokiem jest telefon do lekarza osoby zmarłej (z właściwej przychodni rejonowej), ewentualnie wezwanie pogotowia. Jeśli śmierć nastąpiła w nocy, należy zadzwonić do lekarza z Nocnej Opieki Lekarskiej (NOL). Po przybyciu na miejsce lekarz lub ratownik medyczny wystawi kartę zgonu. Drugim krokiem jest kontakt z nami. Jesteśmy dostępni przez całą dobę, więc jeśli potrzebujesz pomocy, zadzwoń do nas: 693 503 720 (numer całodobowy).

Śmierć nastąpiła w szpitalu. Co robić?

Jeśli do śmierci doszło w szpitalu (lub innej placówce opiekuńczej, np. hospicjum), personel przygotowuje większość niezbędnych dokumentów. W dalszych krokach pomożemy Ci my – skontaktuj się z nami, dzwoniąc pod numer 693 503 720 (numer całodobowy).

W jakim czasie powinien odbyć się pogrzeb?

Zgodnie z polskim prawem do pogrzebu nie może dojść wcześniej niż 24 godziny od chwili zgonu. Natomiast najpóźniej po upływie 72 godzin od momentu śmierci zwłoki powinny zostać usunięte z mieszkania celem pochowania lub w razie odroczenia terminu pochowania – złożone w domu pogrzebowym lub kostnicy do czasu pochowania.

Wyjątkiem od tych zasad jest śmierć spowodowana przez niektóre choroby zakaźne. Wtedy zwłoki powinny zostać pochowane w ciągu 24 godzin od śmierci, a usunięte z mieszkania natychmiast po stwierdzeniu zgonu.

Sama data i godzina pogrzebu jest uzależniona od ustaleń z zarządem cmentarza oraz dostępnych terminów mszy (lub uroczystości świeckiej).

Gdzie znajduje się najbliższy Urząd Stanu Cywilnego?

Lokalizacja USC w Warszawie:

– Bielany: Siedziba USC w Dzielnicy Bielany ul. Żeromskiego 29
– Mokotów: Siedziba USC w Dzielnicy Mokotów ul. Falęcka 10
– Ochota: Siedziba USC w Dzielnicy Ochota ul. Grójecka 17 A
– Praga Południe: Siedziba USC w Dzielnicy Praga Południe ul. Grochowska 274
– Praga Północ: Siedziba USC w Dzielnicy Praga Północ ul. Kłopotowskiego 1/3
– Śródmieście: Siedziba USC w Dzielnicy Śródmieście ul. Andersa 5
– Targówek: Siedziba USC w Dzielnicy Targówek ul. Kondratowicza 20
– Ursus: Siedziba USC w Dzielnicy Ursus Pl. Czerwca 1976 r. nr 1
– Ursynów: Siedziba USC w Dzielnicy Ursynów al. KEN 61
– Wawer: Siedziba USC w Dzielnicy Wawer ul. Włókiennicza 54
– Wesoła: Siedziba USC w Dzielnicy Wesoła ul. I Praskiego Pułku 33
– Wola: Siedziba USC w Dzielnicy Wola Aleja Solidarności 90

Jaki rodzaj pochówku wybrać: tradycyjny czy urnowy?

W Polsce częściej wybierany jest pochówek tradycyjny. Niemniej jednak decyzja czy zmarły zostanie pochowany w tradycyjnej trumnie, czy też zostanie skremowany i pochowany w urnie, należy jedynie do najbliższej rodziny (osób uprawnionych). W razie wątpliwości lub pytań dotyczących rodzajów ceremonii pogrzebowych, zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub osobistego w jednej z 12 placówek MPUK.

Co zrobić, jeśli bliski odejdzie w środku nocy/w czasie weekendu/w dzień wolny od pracy?

Na naszą pomoc możesz liczyć przez 24 godziny na dobę, w każdy dzień – roboczy i wolny. Jeśli bliska Ci osoba odejdzie w środku nocy, w czasie weekendu lub w inne dzień wolny od pracy, skontaktuj się z nami!

Czekamy po numerem telefonu: 693 503 720

Co zrobić, gdy śmierć nastąpi z dala od domu?

Jeśli bliska Ci osoba odejdzie z dala od domu (podczas wakacji, wizyty w innym mieście), ale pochowana ma zostać w Warszawie – skontaktuj się z nami.

Organizujemy transport ciał osób zmarłych z dowolnego miejsca na świecie, przejmujemy też odpowiedzialność za wszelkie związane z tym formalności.

Jakie dokumenty są potrzebne do zorganizowania pogrzebu?

Do organizacji pogrzebu potrzebne są:

– karta zgonu,
– akt zgonu,
– karta ZUS lub ostatni odcinek emerytury lub renty osoby zmarłej,
– dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport) osoby zlecającej pogrzeb,
– akt urodzenia lub akt małżeństwa osoby zlecającej pogrzeb w celu ustalenia pokrewieństwa lub powinowactwa z osobą zmarłą.

Kiedy przysługuje zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci osoby, która:

  1. ma przyznaną emeryturę lub rentę,
  2. ma przyznaną emeryturę pomostową,
  3. jest ubezpieczona w ZUS,
  4. ma przyznane nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
  5. zmarła w czasie pobierania zasiłku chorobowego albo świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu ubezpieczenia,
  6. w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania,
  7. jest cywilną niewidomą ofiarą działań wojennych i pobierała świadczenie pieniężne,
  8. pobierała świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny,
  9. pobierała rentę socjalną,
  10. zmarła wskutek wypadku lub choroby zawodowej powstałych w szczególnych okolicznościach,
  11. pobierała rentę z tytułu wypadku lub choroby zawodowej powstałych w szczególnych okolicznościach,
  12. członka rodziny osoby wymienionej w punktach 1-4, 8 i 11,
  13. nie miała własnego tytułu do ubezpieczeń, ale była członkiem rodziny osoby ubezpieczonej.

Więcej informacji na temat zasiłku pogrzebowego zamieściliśmy w zakładce Finansowanie.

Ile kosztuje pogrzeb?

Trudno jest określić jednoznacznie koszt pogrzebu, ponieważ wpływa na to wiele czynników: wybór pochówku tradycyjnego lub z kremacją, konkretnego typu trumny lub urny oraz innych produktów (krzyż, kwiaty), a także stanu ciała osoby zmarłej (a tym samym ilości i rodzajów zabiegów przygotowujących do pochówku). Każdy pogrzeb to ciężka praca wielu ludzi.

 

Ile wynosi zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy to jednorazowe świadczenie pieniężne, przyznawane przez ZUS lub KRUS. Jeżeli wydatki na pogrzeb poniósł członek rodziny, podmiot lub osoba obca zasiłek zawsze wynosi 4000 zł.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w zakładce: Finansowanie.

Czy pogrzeb bliskiej osoby uprawnia mnie do płatnego urlopu?

Pogrzeb bliskiej osoby to jedna z sytuacji, w których pracodawcy przyznają urlop okolicznościowy. Przysługuje on jednak tylko najbliższej rodzinie zmarłego: współmałżonkowi (2 dni), dziecku (2 dni), rodzicowi (2 dni), ojczymowi lub macosze (2 dni), rodzeństwu (1 dzień), teściowi lub teściowej (1 dzień), dziadkowi lub babci (1 dzień), osobie będącej na jego utrzymaniu lub będącej jego opiekunem (1 dzień).

Więcej na temat urlopu okolicznościowego w przypadku pogrzebu przeczytasz w naszym artykule „Śmierć bliskiej osoby a urlop okolicznościowy”.

Czym jest personalizacja pogrzebu?

Personalizacja pogrzebu to nadanie tym chwilom charakteru osoby zmarłej w jak najdrobniejszych szczegółach ceremonii. Można tego dokonać na różne sposoby, np. za pomocą doboru odpowiednich kwiatów, muzyki czy dodatkowych usług. W personalizacji ceremonii zawsze pomogą pracownicy MPUK Sp. z o.o.

Czy wieńce i wiązanki mogą zostać dostarczone bezpośrednio na cmentarz?

Zajmujemy się kompleksową obsługą ceremonii pogrzebowej – dlatego też wszelkie kompozycje kwiatowe dostarczamy zgodnie z wolą Klienta bezpośrednio na cmentarz lub w inne miejsce przez niego wyznaczone.

Co można zrobić z urną z prochami osoby zmarłej?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prochy powinny zostać zamknięte w szczelnej urnie. Może ona zostać zakopana w grobie lub złożona w kolumbarium, w drogach wyjątku jest dopuszczalne zatopienie urny.

W Polce zakazane jest przechowywanie urny w domu czy rozsypywanie prochów.

Słownik słów związanych z organizacją pogrzebu

Zasiłek pogrzebowy

Kwota, która przysługuje w razie śmierci osobie ubezpieczonej. Zasiłek przysługuje osobie lub instytucji, która pokryła koszty pogrzebu. Wszelkie formalności związane ze zwrotem zasiłku pogrzebowego może załatwić firma pogrzebowa. W ramach zasiłku całość kosztów pogrzebowych można zrealizować bezgotówkowo. Zasiłek zastaje przelany na konto zakładu pogrzebowego, a po potrąceniu należności, pozostała kwota wypłacana jest osobie lub instytucji organizującej pogrzeb.

Od 1 marca 2011 roku zasiłek pogrzebowy jest zryczałtowany, a jego kwota wynosi 4000 zł.

Akt zgonu

Dokument wyrabiany w Urzędzie Stanu Cywilnego na podstawie karty zgonu, dowodu osobistego zmarłego oraz metryki w przypadku małoletniego. Akt zgonu wyrabia się w miejscu zdarzenia śmierci, niezależnie od miejsca zamieszkania, we właściwym miejscowo Urzędzie Stanu Cywilnego. Urząd bezpłatnie wystawia bezpłatnie 2 egzemplarze aktu zgonu (na potrzeby organizacji pogrzebu oraz ZUS), każdy następny jest płatny.

Przy tradycyjnym pochówku potrzebne będą 2 akty zgonu, natomiast przy kremacji niezbędne są 3 akty zgonu.

NOL

Nocna Opieka Lekarska- szczegółowe informacje można uzyskać w każdej przychodni i zakładach pogrzebowych.

Karta zgonu

Dokument stwierdzający zgon, który niezbędny jest do zlecenia eksportacji ciała i przygotowania do pogrzebu przez zakład pogrzebowy. Na jej podstawie wydawany jest akt zgonu. KZ jest wydawana w jednym egzemplarzu; składa się z części przeznaczonej do zarejestrowania zgonu i części dla cmentarza.

Konsolacja (stypa)

Z języka łacińskiego consolatio oznacza ulgę, pocieszenie. W naszej kulturze mianem tym nazywa się rodzinne spotkanie po pogrzebie, najczęściej połączone z posiłkiem (stypa). Zwyczaj ten łączy się z polską gościnnością, ponieważ zazwyczaj jest formą podziękowania rodzinie i znajomym za przybycie i okazanie czci zmarłemu.

Karawany

Samochód pogrzebowy przeznaczony do przewożenia osób zmarłych. Aby móc przewozić szczątki ludzkie, pojazd taki musi spełniać narzucone przez prawodawców wymogi techniczne i sanitarne.

Pająk na trumnę

Klasyczny rodzaj stroika pogrzebowego, zazwyczaj umieszczany na przedniej części trumny. Wykonany z różnego rodzaju kwiatów i zielonego przybrania, w różnych rozmiarach.

Tutaj zobaczysz stroiki na trumnę w ofercie MPUK Sp. z o.o.

Kir żałobny

Czarny materiał żałobny. Okrywa się nim trumnę, ale także wykonuje się z niego czarne wstążeczki (kotyliony) przyczepiane do ubrań żałobników, będące symbolem żałoby.

Balsamacja/balsamowanie/tanatopraksja

Zabieg, którego celem jest zabezpieczenie ciała osoby zmarłej przed dalszym rozkładem oraz usunięcie wszelkich zmian pośmiertnych. Dzięki tanatopraksji przywrócony zostaje naturalny wygląd zmarłego, ponadto likwidowane są bakterie gnilne, niebezpieczne dla żałobników.

Przeprowadzona balsamacja pozwala, aby ciało zostało wystawione na widok w temperaturze pokojowej w otwartej trumnie, mogło być przewożone na większe odległości oraz mogło być dłużej przechowywane w chłodni.

Tanatotoaleta/toaleta pośmiertna

Zabieg obejmujący wszystkie podstawowe czynności związane z przygotowaniem osoby zmarłej do pochówku: zamykanie oczu i ust, mycie ciała, higiena paznokci, zakładanie opatrunków, zabezpieczenie przed wyciekami płynów fizjologicznych (blokada/tamponowanie), ubranie.

Tanatokosmetyka

Zabieg obejmujący wszystkie estetyczne czynności dokonywane przy osobie zmarłej, które mają na celu skorygowanie lub zatuszowanie zewnętrznych zmian pośmiertnych na odkrytych częściach ciała. Najczęściej zabieg polega na zamaskowaniu przebarwień i zasinień, ale także na wykonaniu makijażu, manicure czy usług fryzjerskich.

Tanatoplastyka/rekonstrukcja pośmiertna

Zabieg mający na celu przywrócenie naturalnego (pierwotnego) wyglądu osoby zmarłej poprzez odtworzenie rysów twarzy i kształtu ciała. Tanatoplastyka najczęściej stosowana jest w przypadku ubytków i oszpeceń ciała lub twarzy powstałych w wyniku gwałtownej śmierci (wypadki komunikacyjne, zabójstwo, samobójstwo), zmian chorobowych (różnego rodzaju oszpecenia, narośle).

Antaby

Antaby to inaczej stałe lub ruchome uchwyty, umieszczane na drzwiach (tu często służące jako kołatka), skrzyniach, kufrach. W branży funeralnej jednak antabami określa się najczęściej uchwyty służące do unoszenia i przenoszenia trumien.

Ekshumacja

Polega na wydobyciu zwłok z dotychczasowego miejsca pochówku. Ekshumacji dokonuje się tylko w wyjątkowych przypadkach: w celu przeniesienia zwłok w inne miejsce lub wykonania dodatkowych oględzin sądowo-lekarskich. W tym drugim przypadku decyzja o ekshumacji  może być spowodowana ujawnieniem nowych istotnych faktów dotyczących śmierci (np. wskazujących, że mogła być ona wynikiem przestępstwa). Wydobycie zwłok może zostać przeprowadzone tylko w określonych okolicznościach, w zgodzie z przepisami prawnymi, na zlecenie sądu, prokuratury, władz sanitarno-epidemologicznych.

Kremacja

Kremacja to rytuał pogrzebowy, polegający na spaleniu ciała osoby zmarłej. Prochy przechowywane są w specjalnych urnach. Co ważne, kremacja całkowicie uniemożliwia wykonanie późniejszych badań sądowo-lekarskich czy kryminalistycznych – dlatego powinny zostać one przeprowadzone przed spopieleniem zwłok.

Kolumbarium

Jedna z form grobowców, charakterystyczna dla czasów rzymskich i wczesnochrześcijańskich, dziś występująca w pobliżu krematoriów. Zazwyczaj ma kształt prostopadłościanu, posiada nisze podzielone na piętrowe rzędy. W kolumbarium przechowywane są urny z prochami zmarłych.

Katakumby

Cmentarz znajdujący się po ziemią, najczęściej w postaci systemu nieregularnych korytarzy. Komory i korytarze w celach cmentarnych wykorzystywane były w czasach starożytnych do początku IV wieku. Do dziś katakumby zachowane w dobrym stanie można podziwiać m.in. w Paryżu (Francja), Londynie (Wielka Brytania), Znojmo (Czechy), Rzymie i Neapolu (Włochy).

Donacja zwłok

Donacja zwłok to inaczej oddanie po śmierci ciała, najczęściej do wykorzystania w celach naukowych.

Więcej o donacji zwłok można przeczytać w artykule w naszym artykule: „Donacja zwłok – co zrobić, aby przekazać zwłoki na cele naukowe?”

Dewocjonalia

Dewocjonaliami nazywamy drobne przedmioty kultu religijnego, często wykorzystywane również w czasie pogrzebów w obrządku katolickim (np. różaniec, obrazek święty, medalik).

Relikwiarz

Naczynie kultu religijnego, służące do przechowywania relikwii – doczesnych szczątków świętych lub przedmiotów o szczególnym znaczeniu. Relikwiarze najczęściej wykonywane są z metali szlachetnych, bogato zdobione i dekorowane.

Kondolencje

Kondolencje są formą wyrażenia smutku lub żalu z powodu śmierci. Składa się je najbliższym osoby zmarłej, mogą mieć charakter ustny (złożone np. podczas pogrzebu) lub pisemny (przekazane w formie listu lub wpisu do księgi kondolencyjnej).

O tym, kiedy i jak składać kondolencje napisaliśmy także w artykule „Etykieta pogrzebowa, czyli jak zachować się w obliczu śmierci”.

Dom pogrzebowy

Jest to miejsce, w którym najbliżsi mogą pożegnać osobę zmarłą jeszcze przed pogrzebem. Czuwanie najczęściej odbywa się właśnie w domach pogrzebowych, tutaj też rozpoczyna się ceremonia pogrzebowa.

Eksportacja zwłok

Jest to innymi słowy przetransportowanie ciała osoby zmarłej do miejsca, w którym będzie przechowywane do czasu ceremonii pogrzebowej (najczęściej do chłodni/domu pogrzebowego). Jest to pierwszy element pożegnania zmarłego przez najbliższych.

Zimne łóżko

Nazwą tą określa się łóżko, na którym leżą zwłoki w czasie przygotowań do pogrzebu (balsamowanie, makijaż, itp.). Nazwa wzięła się od niskiej temperatury (łóżko zawiera aparaturę chłodzącą), która spowalnia rozkład ciała.

Nekrolog

Słowo „nekrolog” jest połączeniem greckich słów: nekros (nieboszczyk) oraz logos (słowo). Nazywamy tak informację o śmierci, przekazywaną do wiadomości publicznej. Tradycyjnie nekrologi publikowane są w prasie (zazwyczaj lokalnej), dziś również w Internecie.

W nekrologu powinny znaleźć się następujące informacje: imię i nazwisko osoby zmarłej, data śmierci, data i miejsce uroczystości pogrzebowych oraz samego pogrzebu.

Nekrolog nie jest klepsydrą – wyjaśnienie tego słowa znajduje się poniżej.

Klepsydra

Klepsydra jest skonstruowanym już w starożytności narzędziem do mierzenia czasu. Nazywamy tak również kartki z informacją nt. śmierci danej osoby – często umieszczając na nich również rysunki z klepsydrami.

Ogłoszenie to ma formę afisza, najczęściej w formacie A4. Kartka wywieszana jest w miejscach publicznych: na ścianie domu osoby zmarłej, bramie, słupach ogłoszeniowych, kapliczkach, przedsionkach świątyń, tablicach przycmentarnych.

Klepsydra powinna zawierać informacje dotyczące zmarłego: imię i nazwisko, datę śmierci, a także daty i miejsca uroczystości pogrzebowych oraz pogrzebu.

Klepsydra nie jest nekrologiem – wyjaśnienie tego słowa znajduje się powyżej.

Epitafium

Słowo „epitafium” z greki oznacza dosłownie „na kamieniu nagrobnym”. Nazwą tą określa się napis umieszczony na nagrobku lub na pomniku, który ma upamiętniać lub sławić osobę zmarłą. Mogą to być słowa wybrane przez nią (np. cytat) lub przez najbliższych.

Galanteria funeralna

Mianem galanterii funeralnej określa się wszelkie artykuły związane z branżą pogrzebową: białe rękawiczki (noszone przez obsługę zakładów pogrzebowych), krzyże, tabliczki, podstawki.

Można również wyróżnić galanterię pogrzebową kamienną, czyli dodatki, które wykonane zostały przez firmę kamieniarską: wazony, figury, lampiony, kolumny, rzeźby.

Nasz Facebook
Nasz instagram