Dress code na cmentarzu, czyli jak ubrać się na pogrzeb

Dress code na cmentarzu, czyli jak ubrać się na pogrzeb

Co wypada (a co nie) ubrać na pogrzeb?

Dress code związany z uroczystościami pogrzebowymi jest bardzo ściśle określony, a jego głównymi zasadami są zawsze skromność i powaga - adekwatna do sytuacji, w której się znaleźliśmy.

Podczas uroczystości całymi sobą (a więc również i wyglądem) powinniśmy okazywać szacunek osobie zmarłej i jej rodzinie. Nie ma tu miejsca na olśniewanie urodą, fasonem i nowinkami modowymi! Podczas wybierania stroju należy pamiętać, że ubranie ma moc podkreślania powagi i elegancji sytuacji. Podczas tego dnia nie ma miejsca na potargane dżinsy, kolorowe i wzorzyste stroje, błyszczące materiały, głębokie dekolty i krótkie spódniczki.

Najbardziej restrykcyjne zasady dotyczą najbliższych członków rodziny.

Gdybym miała odpowiedzieć jednym zdaniem na pytanie: „Jak ubrać się na pogrzeb?”, byłoby ono bardzo proste: ubierz się elegancko i na czarno.

Najbardziej odpowiedni strój dla męskiego żałobnika to:

  • czarny garnitur lub czarne spodnie i czarna marynarka,
  • śnieżnobiała koszula,
  • czarny krawat (jeżeli decydujemy się na garnitur),
  • czarny pasek,
  • czarne buty,
  • czarne skarpety.

Kobieta może zdecydować się na:

  • czarną sukienkę,
  • czarną lub białą bluzkę z czarną spódnicą lub spodniami,
  • czarne buty,
  • cieliste lub czarne rajstopy.

Okrycia wierzchnie w obu przypadkach powinny być również koloru czarnego.

Wszystkie ubrania powinny być uszyte z matowej tkaniny i bez zbędnych ozdób. Biżuteria - drobna i delikatna, makijaż, manicure i fryzura - stonowane.

Co zrobić, gdy nie mamy kompletu czarnych ubrań i nie chcemy w nie inwestować? Trzymajmy się stroju eleganckiego, poważnego, ale wybierzmy inne kolory. Muszą być one jednak stonowane: granat, odcienie szarości, ciemny brąz w odcieniu gorzkiej czekolady, beż.

Czy muszę ubierać się na czarno podczas okresu żałoby?

Podczas żałoby nie ma obowiązku ubierania się na czarno - chociaż zwyczajowo czarny strój jest symbolem żałoby.

Myślę, że to sprawa bardzo indywidualna i nikt nie powinien narzucać innym, w jaki sposób radzić sobie ze stratą. Duża część osób będzie czuła się w czerni odpowiednio, jako w kolorze, który kojarzony jest z dystansem i negatywnymi emocjami. Inne nie będą odczuwały takiej potrzeby, ubierając się w codzienne zestawy już jeden dzień po pogrzebie. Nie można tego oceniać jako braku szacunku do tradycji.

Pamiętajmy, aby nie narzucać swoich preferencji i szanować sposób, w jaki inni postanawiają przeżywać ten trudny czas.

 

O autorce:

Aleksandra Frątczak-Biś

Osobista Stylistka. Personal Shopper. Trener wizerunku biznesowego. Autorka książek Ubierz się w kolor. Tajniki analizy kolorystycznej oraz Jak ubrać się do pracy? Biznesowy dress code dla kobiet. Tworzy bloga o stylizacji kobiet i mężczyzn na www.kodstylu.pl.

Z wykształcenia psycholog biznesu i coach.

Prowadzi warsztaty inspiracyjne i szkolenia z zakresu budowania wizerunku biznesowego i dress code’u. Szuka spójności pomiędzy charakterem człowieka, jego działalności zawodową a zawartością szafy. Towarzyszy klientom w przeglądach szaf i racjonalnych zakupach.