Tel. 24h/7: 693 503 720

Dress code na cmentarzu, czyli jak ubrać się na pogrzeb

Dress code na cmentarzu

Co wypada (a co nie) ubrać na pogrzeb?

Dress code związany z uroczystościami pogrzebowymi jest bardzo ściśle określony, a jego głównymi zasadami są zawsze skromność i powaga – adekwatna do sytuacji, w której się znaleźliśmy.

Podczas uroczystości całymi sobą (a więc również i wyglądem) powinniśmy okazywać szacunek osobie zmarłej i jej rodzinie. Nie ma tu miejsca na olśniewanie urodą, fasonem i nowinkami modowymi! Podczas wybierania stroju należy pamiętać, że ubranie ma moc podkreślania powagi i elegancji sytuacji. Podczas tego dnia nie ma miejsca na potargane dżinsy, kolorowe i wzorzyste stroje, błyszczące materiały, głębokie dekolty i krótkie spódniczki.

Najbardziej restrykcyjne zasady dotyczą najbliższych członków rodziny.

Gdybym miała odpowiedzieć jednym zdaniem na pytanie: „Jak ubrać się na pogrzeb?”, byłoby ono bardzo proste: ubierz się elegancko i na czarno.

Najbardziej odpowiedni strój dla męskiego żałobnika to:

  • czarny garnitur lub czarne spodnie i czarna marynarka,
  • śnieżnobiała koszula,
  • czarny krawat (jeżeli decydujemy się na garnitur),
  • czarny pasek,
  • czarne buty,
  • czarne skarpety.

Kobieta może zdecydować się na:

  • czarną sukienkę,
  • czarną lub białą bluzkę z czarną spódnicą lub spodniami,
  • czarne buty,
  • cieliste lub czarne rajstopy.

Okrycia wierzchnie w obu przypadkach powinny być również koloru czarnego.

Wszystkie ubrania powinny być uszyte z matowej tkaniny i bez zbędnych ozdób. Biżuteria – drobna i delikatna, makijaż, manicure i fryzura – stonowane.

Co zrobić, gdy nie mamy kompletu czarnych ubrań i nie chcemy w nie inwestować? Trzymajmy się stroju eleganckiego, poważnego, ale wybierzmy inne kolory. Muszą być one jednak stonowane: granat, odcienie szarości, ciemny brąz w odcieniu gorzkiej czekolady, beż.

Czy muszę ubierać się na czarno podczas okresu żałoby?

Podczas żałoby nie ma obowiązku ubierania się na czarno – chociaż zwyczajowo czarny strój jest symbolem żałoby.

Myślę, że to sprawa bardzo indywidualna i nikt nie powinien narzucać innym, w jaki sposób radzić sobie ze stratą. Duża część osób będzie czuła się w czerni odpowiednio, jako w kolorze, który kojarzony jest z dystansem i negatywnymi emocjami. Inne nie będą odczuwały takiej potrzeby, ubierając się w codzienne zestawy już jeden dzień po pogrzebie. Nie można tego oceniać jako braku szacunku do tradycji.

Pamiętajmy, aby nie narzucać swoich preferencji i szanować sposób, w jaki inni postanawiają przeżywać ten trudny czas.

O autorce:

Aleksandra Frątczak-Biś

Osobista Stylistka. Personal Shopper. Trener wizerunku biznesowego. Autorka książek Ubierz się w kolor. Tajniki analizy kolorystycznej oraz Jak ubrać się do pracy? Biznesowy dress code dla kobiet. Tworzy bloga o stylizacji kobiet i mężczyzn na www.kodstylu.pl.

Z wykształcenia psycholog biznesu i coach.

Prowadzi warsztaty inspiracyjne i szkolenia z zakresu budowania wizerunku biznesowego i dress code’u. Szuka spójności pomiędzy charakterem człowieka, jego działalności zawodową a zawartością szafy. Towarzyszy klientom w przeglądach szaf i racjonalnych zakupach.

o autorce dress code