Tel. 24h/7: 693 503 720

Pogrzeb śp. Walentyny Janty- Połczyńskiej

Walentyna Janta Połczyńska

Walentyna Janta-Połczyńska – zmarła 2 kwietnia 2020 roku w Nowym Jorku mając 107 lat.

 W dniu 10 września 2021 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o.o.  miało zaszczyt organizować ceremonię pogrzebową ś.p. Pani Walentyny Janty- Połczyńskiej. Msza święta odbyła się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, następnie prochy zostały złożone w Katakumbach na Cmentarzu Stare Powązki.

Ś.p. Walentyna Janta-Połczyńska pracowała od 1 września 1939 roku w Ambasadzie Polskiej w Londynie. W czerwcu 1940 roku została wyznaczona do pracy w sekretariacie Premiera polskiego rządu na uchodźstwie, generała Władysława Sikorskiego. Spikerka tajnej polskiej radiostacji „Świt””, nadającej z Anglii. W 1945 roku, po przydzieleniu do Pomocniczej Służby Kobiet, wyjechała do Frankfurtu n. Menem jako tłumaczka specjalnej grupy zajmującej się Polakami opuszczającymi obozy jenieckie i koncentracyjne.

Ś.p. Walentyna Janta – Połczyńska  wraz z mężem prowadziła antykwariat słowiański. Po śmierci męża przekazała do Biblioteki Narodowej w Warszawie 26 skrzyń z dokumentami i zapiskami. Została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP.

Walentyna Janta Polczynska 2
Walentyna Janta Polczynska 3
Walentyna Janta Polczynska 4