Tel. 24h/7: 693 503 720

Na czym polega personalizacja ceremonii pogrzebowej?

Personalizacja ceremonii pogrzebowej

Ceremonia pogrzebowa  i rozmowy o niej to dla wielu nieprzyjemny temat, a większość z nas ceni tradycyjne, proste ceremonie. Jednak podążając za przykładem krajów zachodnich, powoli odchodzimy od tego, co znaliśmy do tej pory. Coraz popularniejsza staje się personalizacja pogrzebu, tworzona z wyczuciem przez firmy pogrzebowe. W jej skład nie wchodzi już tylko wcześniejsze wykupienie miejsca na cmentarzu. Na czym polega taka personalizacja? I jakie są dostępne opcje? 

Personalizacja ceremonii pogrzebowej – skąd wziął się trend?

Czy personalizacja pogrzebu to wymysł i przesada? Wcale nie. Celebrujemy wszystkie istotne w naszym życiu momenty. Z detalami organizujemy ślub, wesele, czy – każdego roku – urodziny. Dlaczego nie poświęcić czasu na zorganizowanie oryginalnego, ale godnego pożegnania osoby zmarłej? Każdy element ceremonii ma za zadanie podkreślić, jaka ważna była to postać i jak ocenialiśmy ją za życia. Zdarza się też, że chcemy zaplanować uroczystość dla siebie. Dzięki personalizacji możemy w dobrym stylu pożegnać zgromadzoną rodzinę i znajomych. Omawiany trend rozpoczął się w Stanach Zjednoczonych, gdzie ceremonie pogrzebowe od zawsze były rozbudowanym i istotnym elementem codzienności. Dzięki oryginalnemu przebiegowi ceremonii możemy nie skupiać się na silnych emocjach, jakie nami targają. Dostrzegamy osobę i jej cechy, a nie smutny koniec życia. 

Sposoby personalizacji

Jeśli decydujemy się na ceremonię przeprowadzoną w duchu religijnym, możemy zacząć od personalizacji słów, które wypowiada ksiądz. Aby uniknąć standardowych formułek, warto wcześniej omówić z nim kwestię tego, co chcielibyśmy ująć podczas ceremonii. Duchowny może wspomnieć, jakieś zdarzenie z życia zmarłego i pochwalić jego charakter. Jeśli pogrzeb chcemy zorganizować, jako ceremonię świecką, warto zadbać o odpowiedzialnego mistrza ceremonii. Taka osoba zadba, by wydarzenie miało prawidłowy, uporządkowany przebieg. Dobrym pomysłem będzie odczytanie ulubionego wiersza zmarłego, czy odtworzenie kilku ulubionych piosenek. Każdy z obecnych może też otrzymać drobiazg, który w godny sposób będzie przypominał o pochowanej osobie np. książeczki ze zdjęciem, modlitwą i wierszem. Jeśli to możliwe, doskonale sprawdzi się także odtworzenie multimedialnej prezentacji złożonej ze zdjęć zmarłego i wspomnień z najważniejszych momentów jego życia. Elementy, które podlegają personalizacji to także kwiaty, kolor i kształt trumny, czy urny. Wszystkie te elementy możemy omówić z firmą pogrzebowa, która zadba o zachowanie najwyższych standardów.