Tel. 24h/7: 693 503 720

Co jest niezbędne do pochówku?

Pochówek

Gdy umiera bliska osoba, w pierwszej kolejności trzeba zająć się jej pochówkiem. Czy zdecydować się na pogrzeb z kremacją, czy tradycyjny? Jakie są niezbędne formalności do załatwienia? Jakie dokumenty musisz zgromadzić? Przeczytaj, w czym może Ci pomóc nasz zakład pogrzebowy w Warszawie!

Co zrobić, gdy zgon nastąpił w domu, szpitalu lub innych okolicznościach?

Jeśli zgon miał miejsce w domu, musisz wezwać karetkę, aby osoba uprawniona potwierdziła go i wystawiła protokół na tę okoliczność. Następnie informujesz zakład pogrzebowy, który przewiezie ciało do kostnicy. Od lekarza pierwszego kontaktu otrzymasz kartę zgonu.

Gdy śmierć nastąpiła w szpitalu, wtedy stosowny dokument odbierzesz z działu statystyki tej placówki oraz potwierdzisz odbiór zwłok.

W przypadku zgonu na skutek tragicznych okoliczności (np. przestępstwo, wypadek), na miejsce zdarzenia wzywa się pogotowie i policję oraz zawiadamia prokuraturę. W zakładzie medycyny sądowej ustalane są dokładne przyczyny śmierci i stąd odbierzesz kartę zgonu. Ciało wydawane jest za przyzwoleniem prokuratury.

Mając kartę zgonu oraz dowód osobisty zmarłego (jeśli nim nie dysponujesz, składasz stosowne oświadczenie), musisz udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, aby otrzymać akt zgonu. Masz na to 3 dni od śmierci lub 24 godziny – jeśli nastąpiła w wyniku choroby zakaźnej.

Jakie dokumenty są potrzebne do organizacji pogrzebu?

Aby zorganizować pochówek z pomocą firmy świadczącej usługi pogrzebowe, zazwyczaj wystarczą Ci:

  • akt zgonu –  wystawiany na podstawie karty zgonu przez Urząd Stanu Cywilnego miasta, na którego terenie nastąpiła śmierć,
  • dowód tożsamości osoby, która będzie chowana,
  • zaświadczenie o zatrudnieniu zmarłego z zakładu pracy lub ostatni odcinek jego renty bądź emerytury.

Jeden odpis aktu zgonu zostawia się w zakładzie pogrzebowym w celu rozliczenia zasiłku w ZUS-ie. Kolejny zazwyczaj bywa potrzebny do kremacji, jeśli taką formę pochówku wybierzesz.

Gdy sam organizujesz pogrzeb

Jeśli wiesz, jak chciał zostać pochowany zmarły, pozostaje Ci tylko kwestia wyznaczenia miejsca, w którym spocznie, terminu kremacji (jeśli takie miał życzenie) oraz rodzaju ceremonii ostatniego pożegnania (w tym obrządku religijnego). Wybierasz nekrolog (i ustalasz jego treść), trumnę lub urnę oraz kwiaty na pogrzeb.

Jeżeli zdecydujesz się na samodzielne zorganizowanie ostatniego pożegnania, wówczas jego koszty rozliczasz bezpośrednio w ZUS-ie. Należy złożyć wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego wraz z niezbędnymi dokumentami, rachunkami, zaświadczeniami: o pokrewieństwie lub powinowactwie oraz płatnika składek.

W czym może pomóc Ci zakład pogrzebowy?

Jeżeli przeraża Cię ilość formalności do załatwienia, możesz scedować ten obowiązek na zakład pogrzebowy taki jak nasz. Podczas jednej wizyty w którymś z naszych biur w Warszawie podpiszesz wszelkie niezbędne dokumenty umożliwiające przeprowadzenie ceremonii pochówku. Mamy w asortymencie m.in. trumny kremacyjne (https://mpuk.pl/oferta/trumny) i tradycyjne, wiązanki czy nagrobki, więc pomożemy Ci w wyborze i dopełnieniu wszystkich obowiązków.