Tel. 24h/7: 693 503 720

Design w branży funeralnej

Design w branży funeralnej

Śmierć coraz częściej przestaje być tematem tabu. Niegdyś kojarząca się ze strachem, cierpieniem i żałobą dzisiaj nabiera zupełnie nowego znaczenia. Nic więc dziwnego, że z roku na rok więcej domów pogrzebowych oferuje nowoczesne rozwiązania, które są kierowane do osób o wyższych potrzebach estetycznych. Urny szklanekompozytowe i kamienne o unikatowych kształtach, wełniane trumny, wirtualne tabliczki nagrobne – to tylko niektóre innowacje z branży funeralnej. Sprawdź, jakie jeszcze nietypowe usługi i pomysły ma do zaoferowania współczesny rynek pogrzebowy – polski i zagraniczny.

Biodegradowalne urny i ekologiczne trumny

Jednym z trendów, jaki można zaobserwować w branży pogrzebowej, jest coraz większy popyt na trumny i urny z ekologicznych materiałów. Produkty wykonywane z surowców odnawialnych są adresowane do konkretnej grupy odbiorców określanych mianem Nomadów, ale oczywiście nie tylko. Istnieje coraz więcej osób, którym pochówek kojarzy się z ekologią. W Wielkiej Brytanii rosnącą popularnością cieszą się trumny wełniane i celulozowe, które nadają się zarówno do zielonego pogrzebu, jak i kremacji. Ekologiczne groby z biegiem czasu zapadają się, są niejako wchłaniane przez naturę. Nowością są też urny tworzone z aluminium pochodzącego z recyklingu, zainspirowane kształtem kryształu, serca czy płomienia świecy.

Nieszablonowe ostatnie pożegnania

Jeszcze do niedawna konserwatywna branża funeralna – dzisiaj obiera zupełnie nowy kierunek. Ceremonia pogrzebowa wysłania prochów do atmosfery, szklana lub drewniana urna umieszczana pod drzewem w lesie cmentarnym – to coraz częstsze rozwiązania praktykowane nie tylko za Oceanem, ale i w Europie. Lawinowo rośnie też liczba kremacji. Na Zachodzie ten sposób pochówku jest bardzo popularny. Ciekawą innowacją jest ekstrahowanie DNA, które odbywa się po śmierci lub za życia. Dzięki tej nietypowej usłudze zapis genowy zmarłej osoby jest przechowywany w formie elektronicznej dla przyszłych pokoleń.

W jakim kierunku podąża polska branża funeralna?

Zmiany w ceremoniach pogrzebowych charakterystyczne dla Zachodu powoli docierają również do Polski. Nie są one jednak bardzo rewolucyjne. Na pewno jest więcej kremacji, o których dekadę temu praktycznie mało kto wiedział. Bliscy zmarłych sięgają już nie tylko po klasyczne metalowe czy drewniane urny, ale także wysadzane kryształkami czy w ekstrawaganckim kształcie: piłki, książki, instrumentu muzycznego. Stopniowo przyjmuje się również idea personalizacji akcesoriów funeralnych oraz tworzenia biżuterii z domieszką prochów zmarłego, która jest traktowana jako bardzo osobista pamiątka.

Co może zaoferować MPUK?

Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom klientów, w Zakładzie Pogrzebowym MPUK Sp. z o.o. w Warszawie oferujemy zarówno tradycyjne i kremacyjne formy pochówku. Proponujemy Klientom nie tylko tradycyjne nagrobki i oprawę florystyczną. W ofercie mamy także ręcznie tworzone urny ceramiczne oraz możliwość zamówienia diamentu z prochów zmarłego.