FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Jeśli nigdzie nie znalazłeś odpowiedzi na swoje wątpliwości, sprawdź tutaj - poniżej znajdziesz listę najczęściej zadawanych pytań. Jeśli pomimo to nie odnajdziesz odpowiedzi, pamiętaj, że zawsze służymy pomocą i radą. Zapraszamy do Kontaktu.

 

Siedziba MPUK Sp. z o.o. znajduje się przy ul. Nakielskiej 3 w Warszawie.

Wszelkie sprawy związane z organizacją pogrzebu załatwia się w jednym z 9 punktów usługowych MPUK Sp. z o.o.

Zapraszamy do sprawdzenia, gdzie znajduje się Państwu najbliższy w zakładce

Kontakt

Każda z naszych placówek jest czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8 do 16.

Ponadto pozostajemy do Państwa dyspozycji pod całodobowym numerem telefonu: 

 • 608 053 943

MPUK Sp. z o.o. posiada 9 punktów usługowych, rozlokowanych w różnych dzielnicach Warszawy. W razie pytań zapraszamy do kontaktu z tym najbliżej Państwa:

KONTAKT

Pierwszym krokiem jest telefon do lekarza osoby zmarłej (z właściwej przychodni rejonowej), ewentualnie wezwanie pogotowia. Jeśli śmierć nastąpiła w nocy, należy zadzwonić do lekarza z Nocnej Opieki Lekarskiej (NOL). Po przybyciu na miejsce lekarz wystawi kartę zgonu. Drugim krokiem jest kontakt z nami. Jesteśmy dostępni przez całą dobę, więc jeśli potrzebujesz pomocy, zadzwoń do nas: 608 053 943 (numer całodobowy).

Jeśli do śmierci doszło w szpitalu (lub innej placówce opiekuńczej, np. hospicjum), personel przygotowuje większość niezbędnych dokumentów. W dalszych krokach pomożemy Ci my - skontaktuj się z nami, dzwoniąc pod numer 608 053 943 (numer całodobowy).

Zgodnie z polskim prawem do  pogrzebu nie może dojść wcześniej niż 24 godziny od chwili zgonu. Natomiast najpóźniej po upływie 72 godzin od momentu śmierci zwłoki powinny zostać usunięte z mieszkania celem pochowania lub w razie odroczenia terminu pochowania - złożone w domu przedpogrzebowym lub kostnicy do czasu pochowania.

Wyjątkiem od tych zasad jest śmierć spowodowana przez niektóre choroby zakaźne. Wtedy zwłoki powinny zostać pochowane w ciągu 24 godzin od śmierci, a usunięte z mieszkania natychmiast po stwierdzeniu zgonu.

Sama data i godzina pogrzebu jest uzależniona od ustaleń z zarządem cmentarza oraz dostępnych terminów mszy (lub uroczystości świeckiej).

Lokalizacja USC w Warszawie:

- Bielany: Siedziba USC w Dzielnicy Bielany ul. Żeromskiego 29
- Mokotów: Siedziba USC w Dzielnicy Mokotów ul. Falęcka 10
- Ochota: Siedziba USC w Dzielnicy Ochota ul. Grójecka 17 A
- Praga Południe: Siedziba USC w Dzielnicy Praga Południe ul. Grochowska 274
- Praga Północ: Siedziba USC w Dzielnicy Praga Północ ul. Kłopotowskiego 1/3
- Śródmieście: Siedziba USC w Dzielnicy Śródmieście ul. Andersa 5
- Targówek: Siedziba USC w Dzielnicy Targówek ul. Kondratowicza 20
- Ursus: Siedziba USC w Dzielnicy Ursus Pl. Czerwca 1976 r. nr 1
- Ursynów: Siedziba USC w Dzielnicy Ursynów al. KEN 61
- Wawer: Siedziba USC w Dzielnicy Wawer ul. Włókiennicza 54
- Wesoła: Siedziba USC w Dzielnicy Wesoła ul. I Praskiego Pułku 33
- Wola: Siedziba USC w Dzielnicy Wola Aleja Solidarności 90

W Polsce częściej wybierany jest pochówek tradycyjny. Niemniej jednak decyzja czy zmarły zostanie pochowany w tradycyjnej trumnie, czy też zostanie skremowany i pochowany w urnie, należy jedynie do najbliższej rodziny (osób uprawnionych). W razie wątpliwości lub pytań dotyczących rodzajów ceremonii pogrzebowych, zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub osobistego w jednej z 12 placówek MPUK.

Na naszą pomoc możesz liczyć przez 24 godziny na dobę, w każdy dzień - roboczy i wolny. Jeśli bliska Ci osoba odejdzie w środku nocy, w czasie weekendu lub w inne dzień wolny od pracy, skontaktuj się z nami!

Czekamy po numerem telefonu:

 • 608 053 943

Jeśli bliska Ci osoba odejdzie z dala od domu (podczas wakacji, wizyty w innym mieście), ale pochowana ma zostać w Warszawie - skontaktuj się z nami. 

KONTAKT MPUK SP. Z O.O.

Organizujemy transport ciał osób zmarłych z dowolnego miejsca na świecie, przejmujemy też odpowiedzialność za wszelkie związane z tym formalności.

Do organizacji pogrzebu potrzebne są:

- karta zgonu,
- akt zgonu,
- karta ZUS lub ostatni odcinek emerytury lub renty osoby zmarłej,
- dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport) osoby zlecającej pogrzeb,
- akt urodzenia lub akt małżeństwa osoby zlecającej pogrzeb w celu ustalenia pokrewieństwa lub powinowactwa z osobą zmarłą.

Więcej informacji na ten temat zamieściliśmy w zakładce:

 Formalności

Zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci osoby, która:

 1. ma przyznaną emeryturę lub rentę,
 2. ma przyznaną emeryturę pomostową,
 3. jest ubezpieczona w ZUS,
 4. ma przyznane nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
 5. zmarła w czasie pobierania zasiłku chorobowego albo świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu ubezpieczenia,
 6. w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania,
 7. jest cywilną niewidomą ofiarą działań wojennych i pobierała świadczenie pieniężne,
 8. pobierała świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny,
 9. pobierała rentę socjalną,
 10. zmarła wskutek wypadku lub choroby zawodowej powstałych w szczególnych okolicznościach,
 11. pobierała rentę z tytułu wypadku lub choroby zawodowej powstałych w szczególnych okolicznościach,
 12. członka rodziny osoby wymienionej w punktach 1-4, 8 i 11, 
 13. nie miała własnego tytułu do ubezpieczeń, ale była członkiem rodziny osoby ubezpieczonej.

Więcej informacji na temat zasiłku pogrzebowego zamieściliśmy w zakładce:

Finansowanie

Trudno jest określić jednoznacznie koszt pogrzebu, ponieważ wpływa na to wiele czynników: wybór pochówku tradycyjnego lub z kremacją, konkretnego typu trumny lub urny oraz innych produktów (krzyż, kwiaty), a także stanu ciała osoby zmarłej (a tym samym ilości i rodzajów zabiegów przygotowujących do pochówku). Każdy pogrzeb to ciężka praca wielu ludzi.

Koszt podstawowego najprostszego pogrzebu tradycyjnego praktycznie zawsze pokrywa zasiłek pogrzebowy, wypłacany przez ZUS lub KRUS.

Zasiłek pogrzebowy to jednorazowe świadczenie pieniężne, przyznawane przez ZUS lub KRUS. Jeżeli wydatki na pogrzeb poniósł członek rodziny, zasiłek wynosi 4000 zł; jeżeli za pogrzeb płaciła inna osoba niż członek rodziny albo podmiot (np. pracodawca, gmina, dom pomocy społecznej itp.), wtedy zasiłek jest wypłacany w wysokości udokumentowanych kosztów pogrzebu, nie więcej jednak niż 4000 zł.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w zakładce:

Finansowanie

Pogrzeb bliskiej osoby to jedna z sytuacji, w których pracodawcy przyznają urlop okolicznościowy. Przysługuje on jednak tylko najbliższej rodzinie zmarłego: współmałżonkowi (2 dni), dziecku (2 dni), rodzicowi (2 dni), ojczymowi lub macosze (2 dni), rodzeństwu (1 dzień), teściowi lub teściowej (1 dzień), dziadkowi lub babci (1 dzień), osobie będącej na jego utrzymaniu lub będącej jego opiekunem (1 dzień).

Więcej na temat urlopu okolicznościowego w przypadku pogrzebu przeczytasz w naszym artykule:

Śmierć bliskiej osoby a urlop okolicznościowy

Personalizacja pogrzebu to nadanie tym chwilom charakteru osoby zmarłej w jak najdrobniejszych szczegółach ceremonii. Można tego dokonać na różne sposoby, np. za pomocą doboru odpowiednich kwiatów, muzyki czy dodatkowych usług. W personalizacji ceremonii pomagają pracownicy MPUK Sp. z o.o.

Zajmujemy się kompleksową obsługą ceremonii pogrzebowej - dlatego też wszelkie kompozycje kwiatowe dostarczamy zgodnie z wolą klienta bezpośrednio na cmentarz lub w inne miejsce przez niego wyznaczone.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prochy powinny zostać zamknięte w szczelnej urnie. Może ona zostać zakopana w grobie lub złożona w kolumbarium, dopuszczalne jest również zatopienie urny.

W Polce zakazane jest przechowywanie urny w domu czy rozsypywanie prochów.

Telefony całodobowe

608 053 943