Tel. 24h/7: 693 503 720

Urny i trumny w jedności z naturą (EKO)

Urna pogrzebowa

Obecnie w różnych dziedzinach życia coraz częściej znaczenie ma ekologia. Dotyczy to także sfery pochówku. Wiele rodzin zmarłych zwraca uwagę na to, aby trumna kremacyjna oraz urna wykonane były z materiałów przyjaznych dla środowiska. Szklanekompozytowedrewniane, a może kamienne czy metalowe – jakie produkty będą najlepszym wyborem? Jeśli masz taki dylemat, przeczytaj artykuł!

Trumny kremacyjne zgodne z naturą

W procesie spalania stosowana jest specjalna trumna kremacyjna, która pozbawiona jest metalowych ozdób, uchwytów i krzyży oraz powłok lakierniczych. Ponieważ jest spalana razem ze zwłokami, musi składać się jedynie z tworzyw, które mogą ulec całkowitemu spopieleniu.

Najczęściej stosuje się drewniane trumny kremacyjne z łatwopalnej sosny. Jest to materiał przyjazny środowisku, więc proces ciałopalenia jest ekologiczny, czyli nie powoduje zanieczyszczeń związanych ze spalaniem tworzyw sztucznych.

Urny przyjazne dla środowiska

Jeśli zdecydujesz się na kremację, pozostaje jeszcze kwestia wyboru urny. W naszej ofercie znajdziesz różne opcje. W zgodzie z naturą polecane są:

  • Urna metalowa – jest trwała i ma stosunkowo niską cenę. Aluminium jest ekologicznym materiałem produkcyjnym i całkowicie nietoksycznym dla człowieka i otoczenia. Od dawna jest integralnym elementem środowiska naturalnego i było używane np. do produkcji garnków, patelni i sztućców.
  • Urna drewniana – produkowana jest najczęściej z drewna sosnowego lub dębowego impregnowanego. Bardzo trwała, może być lakierowana na wysoki połysk lub zupełnie matowa oraz zdobiona różnymi elementami dekoracyjnymi. Drewno jest przykładem ekologicznego materiału, który od wieków wykorzystuje się w różnych dziedzinach życia. Jest surowcem odnawialnym oraz odznacza się ujemną lub niską emisją dwutlenku węgla.
  • Urna kamienna – najczęściej wykonywana jest m.in. z granitu, marmuru lub piaskowca. Poza piękną kolorystyką i elegancją wyróżnia się wytrzymałością i zaliczana jest do najdroższych produktów. Kamień jest w 100 procentach naturalny, dlatego nie zagraża w żaden sposób środowisku.
  • Urna kompozytowa – powstaje z tworzywa sztucznego, będącego imitacją kamienia. Jej zaletą jest z pewnością stosunkowo niska cena oraz szeroki wybór wersji kolorystycznych i rodzajów wykończenia. Kompozyt jest materiałem całkowicie przyjaznym środowisku. Wytwarza się go z tworzywa polimerowego oraz mączki drzewnej, która pochodzi z drzew iglastych i liściastych.
  • Urna szklana – zazwyczaj ma dodatkowo wzmocnioną strukturę, dzięki czemu sprawdza się jako pewny materiał do przechowywania prochów. Szkło może być barwione oraz zdobione.  Kiedy szklany produkt trafia do środowiska, nie uwalnia żadnych szkodliwych substancji i najlepiej ze wszystkich materiałów chroni zawartość.

Ekologiczne trumny kremacyjne oraz urny pogrzebowe

W ofercie naszego zakładu MPUK w Warszawie dostępne są ekologiczne urny kompozytoweszklanemetalowedrewniane i kamienne. Oferujemy także przyjazne środowisku trumny kremacyjne. Jeśli potrzebują Państwo pomocy przy ich wyborze, służymy pomocą.