Tradycje dotyczące obrzędów towarzyszącym pochówkom na świecie

świece tradycje obrzędowe

Śmierć jest naturalną konsekwencją zakończenia ziemskiego bytu. Mieszkańcy wielu regionów na świecie wierzą, że stanowi ona początek wiecznego życia. W jakich krajach praktykowany jest pogrzeb z kremacją? Jakie wiązanki pogrzebowe są wybierane w innych kulturach do złożenia hołdu zmarłemu? Sprawdź, jak wyglądają zwyczaje dotyczące pochówku w poszczególnych zakątkach kuli ziemskiej.

Obrzędy pogrzebowe w Ameryce Środkowej

W kulturze meksykańskiej i gwatemalskiej śmierć została mocno oswojona. Traktuje się ją niemalże jako naturalną część ludzkiej egzystencji, dlatego żałoba po zmarłym przeplata się z radością. Pochówek odbywa się tu bardzo szybko, zwykle następnego dnia po stwierdzeniu zgonu. Wszystko po to, aby dusza mogła jak najszybciej przejść do nieba. Bliscy przynoszą świece i kwiaty na pogrzeb, a same nagrobki są bardzo kolorowe i w niczym nie przypominają tych znanych nam z polskich cmentarzy. Za jeden z najbardziej rozsławionych obrzędów w Ameryce Środkowej uchodzi tzw. dziewięć dni modlitwy, które następują po pochówku zmarłego.

Azjatyckie rytuały pogrzebowe

W tej części świata wierzy się w materialne życie pozagrobowe. Co więcej, zdaniem wielu mieszkańców Azji człowiek staje się martwy dopiero po odprawieniu wszystkich rytuałów związanych z pochówkiem. Chińczycy i Indonezyjczycy uczestniczą w nabożeństwach żałobnych oraz stawiają monumentalne krzyże nagrobne. Z kolei w północnych Indiach popularne są tzw. stosy pogrzebowe. Ciało po śmierci jest zawijane w materiał, a następnie przenoszone w specjalne miejsce, gdzie dochodzi do spopielenia zwłok. Trumny kremacyjne czy urny kompozytowe są tu rzadkością. Natomiast w Filipinach wyznaje się, że ludzi nie wypada grzebać w ziemi. Dlatego jeszcze do niedawna ciała zmarłych chowano w jaskiniach lub zawieszano w trumnach na skałach. Obecnie taki pochówek został oficjalnie zabroniony.

Uroczystości pogrzebowe w Afryce

W niektórych krajach położonych na kontynencie afrykańskim pogrzeby trwają kilka dni, przypominając wesela. Tak jest np. w Togo, Beninie oraz Ghanie. Uczestnicy poprzez taniec wyrażają radość z przejścia zmarłego do innego, lepszego świata. Elegancko ubrani żałobnicy tańczą, niosąc trumnę na rękach. W zależności od tego, jak dużymi środkami finansowymi dysponuje rodzina, rytuały związane z pochówkiem mogą trwać nawet przez osiem, dziewięć dni.

Celebracja pogrzebu w liturgii chrześcijańskiej

W religii chrześcijańskiej pochówek zazwyczaj jest organizowany przez zakład pogrzebowy. Zgodnie z tradycją ciało zmarłego jest chowane na cmentarzu lub w innym miejscu świętym. Grzebiąc zwłoki, wyznaje się wiarę w zmartwychwstanie na Sądzie Ostatecznym. Usługi pogrzebowe świadczone m.in. przez MPUK Sp. z o.o. z Warszawy obejmują nie tylko pochówki wyznaniowe, ale i świeckie. By godnie pożegnać bliską osobę, zapewniamy szeroki wybór trumienurn (drewnianeszklane) oraz wielu innych akcesoriów pogrzebowych. Na indywidualne życzenie zajmujemy się również organizacją stypy, która zwykle jest nieodłącznym elementem pochówku w Polsce.