Tel. 24h/7: 693 503 720

Tradycje dotyczące obrzędów towarzyszącym pochówkom na świecie

świece tradycje obrzędowe

Śmierć jest naturalną konsekwencją zakończenia ziemskiego bytu. Mieszkańcy wielu regionów na świecie wierzą, że stanowi ona początek wiecznego życia. W jakich krajach praktykowany jest pogrzeb z kremacją? Jakie wiązanki pogrzebowe są wybierane w innych kulturach do złożenia hołdu zmarłemu? Sprawdź, jak wyglądają zwyczaje dotyczące pochówku w poszczególnych zakątkach kuli ziemskiej.

Obrzędy pogrzebowe w Ameryce Środkowej

W kulturze meksykańskiej i gwatemalskiej śmierć została mocno oswojona. Traktuje się ją niemalże jako naturalną część ludzkiej egzystencji, dlatego żałoba po zmarłym przeplata się z radością. Pochówek odbywa się tu bardzo szybko, zwykle następnego dnia po stwierdzeniu zgonu. Wszystko po to, aby dusza mogła jak najszybciej przejść do nieba. Bliscy przynoszą świece i kwiaty na pogrzeb, a same nagrobki są bardzo kolorowe i w niczym nie przypominają tych znanych nam z polskich cmentarzy. Za jeden z najbardziej rozsławionych obrzędów w Ameryce Środkowej uchodzi tzw. dziewięć dni modlitwy, które następują po pochówku zmarłego.

Azjatyckie rytuały pogrzebowe

W tej części świata wierzy się w materialne życie pozagrobowe. Co więcej, zdaniem wielu mieszkańców Azji człowiek staje się martwy dopiero po odprawieniu wszystkich rytuałów związanych z pochówkiem. Chińczycy i Indonezyjczycy uczestniczą w nabożeństwach żałobnych oraz stawiają monumentalne krzyże nagrobne. Z kolei w północnych Indiach popularne są tzw. stosy pogrzebowe. Ciało po śmierci jest zawijane w materiał, a następnie przenoszone w specjalne miejsce, gdzie dochodzi do spopielenia zwłok. Trumny kremacyjne czy urny kompozytowe są tu rzadkością. Natomiast w Filipinach wyznaje się, że ludzi nie wypada grzebać w ziemi. Dlatego jeszcze do niedawna ciała zmarłych chowano w jaskiniach lub zawieszano w trumnach na skałach. Obecnie taki pochówek został oficjalnie zabroniony.

Uroczystości pogrzebowe w Afryce

W niektórych krajach położonych na kontynencie afrykańskim pogrzeby trwają kilka dni, przypominając wesela. Tak jest np. w Togo, Beninie oraz Ghanie. Uczestnicy poprzez taniec wyrażają radość z przejścia zmarłego do innego, lepszego świata. Elegancko ubrani żałobnicy tańczą, niosąc trumnę na rękach. W zależności od tego, jak dużymi środkami finansowymi dysponuje rodzina, rytuały związane z pochówkiem mogą trwać nawet przez osiem, dziewięć dni.

Celebracja pogrzebu w liturgii chrześcijańskiej

W religii chrześcijańskiej pochówek zazwyczaj jest organizowany przez zakład pogrzebowy. Zgodnie z tradycją ciało zmarłego jest chowane na cmentarzu lub w innym miejscu świętym. Grzebiąc zwłoki, wyznaje się wiarę w zmartwychwstanie na Sądzie Ostatecznym. Usługi pogrzebowe świadczone m.in. przez MPUK Sp. z o.o. z Warszawy obejmują nie tylko pochówki wyznaniowe, ale i świeckie. By godnie pożegnać bliską osobę, zapewniamy szeroki wybór trumienurn (drewnianeszklane) oraz wielu innych akcesoriów pogrzebowych. Na indywidualne życzenie zajmujemy się również organizacją stypy, która zwykle jest nieodłącznym elementem pochówku w Polsce.