Szczepienia przeciw COVID-19 a rosnąca liczba zmarłych

Szczepienia przeciw COVID-19 a rosnąca liczba zmarłych

Pomimo licznych akcji zachęcających do przyjmowania szczepionek przeciw wirusowi COVID-19, w Polsce odsetek osób, które się na to zdecydowały, wciąż jest niski. Biorąc pod uwagę poziom zaszczepienia społeczeństwa, zajmujemy jedno z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej. Jednocześnie, wraz z kolejną falą koronawirusa, nasz kraj notuje rosnącą liczbę zgonów. Prowadzimy zakład pogrzebowy w Warszawie, świadcząc usługi m.in. na terenie Mokotowa oraz Bielan, więc sami obserwujemy wyraźny wzrost liczby pogrzebów. Czy ma to związek z niechęcią Polaków do szczepionek?

Fenomen Wielkiej Brytanii – dużo zakażeń i niska liczba zgonów

Warto na początek zestawić polskie dane związane z COVID-19 z brytyjskimi, gdyż w przypadku tego kraju mówi się o pewnym fenomenie. W październiku 2021 roku w Wielkiej Brytanii każdego dnia wykrywano po kilkadziesiąt tysięcy nowych przypadków zakażenia korona wirusem. Jednocześnie życie traciło z tego powodu około 150 osób dziennie. Z kolei w Polsce okres ten był początkiem kolejnej fali koronawirusa. Zakażonych przybywało w tempie od kilku do kilkunastu tysięcy na dobę, ale jednocześnie notowano nawet 400 zgonów.

Już widać ogromną dysproporcję, ale dla pełnego obrazu należy zestawić powyższe dane o śmiertelności z liczebnością obu krajów. W Wielkiej Brytanii umierały średnio 1,5-2 os. na milion mieszkańców natomiast u nas aż 10-12. Tak niekorzystne statystyki prowadziły do wielu rodzinnych tragedii. Również czas oczekiwania na realizację usług pogrzebowych znacząco się wydłużył.

Niestety, choć od tamtego czasu minęło już kilka miesięcy, śmiertelność spowodowana COVID-19 w Polsce wciąż jest wysoka. Wszystko wskazuje na to, że ma to bezpośredni związek z niskim poziomem szczepień.

Czy szczepienia przeciw COVID-19 zmniejszają ryzyko śmierci w wyniku zakażenia koronawirusem?

Na początku stycznia Polska zajmowała 5 od końca miejsce w UE pod kątem liczby osób zaszczepionych minimum jedną dawką. W naszym kraju odsetek ten wynosił nieco ponad 57%, kiedy np. w Hiszpanii, Dani i Włoszech ponad 80%. We wspomnianej wcześniej Wielkiej Brytanii szczepionkę chociaż raz przyjęło około 90% społeczeństwa.

Komisja Europejska zestawiła powyższe dane z liczbą zgonów na COVID-19 w poszczególnych krajach wspólnoty. Wyniki mówią same za siebie – im mniejszy odsetek zaszczepionych, tym większa śmiertelność. Polska w tym zestawieniu niestety ponownie znalazła się na szarym końcu, z jedną z najwyższych liczb zgonów w UE.

Szczepienia zmniejszają więc ryzyko śmierci z powodu zakażenia wirusem. Oprócz tego przyczyniają się do uzyskania tzw. odporności stadnej. Jeśli zdecydowana większość osób przyjęła szczepionkę, wirus ma ograniczone możliwości rozprzestrzeniania się, co ułatwia wygaszanie epidemii.

Szczepiąc się, chronisz siebie i bliskich

Pamiętaj, że szczepiąc się przeciw COVID-19 chronisz zarówno siebie, jak i najbliższych. Świadcząc usługi pogrzebowe w Warszawie, nieprzerwanie od 1945 roku, doskonale wiemy, jak ciężkim przeżyciem jest utrata bliskiej osoby.