Tel. 24h/7: 693 503 720

Symbolika zniczy nagrobnych

znicze nagrobne

W Dniu Święta Zmarłych polskie nekropolie rozbłyskują tysiącami świateł zniczy nagrobnych. Zapalając światło przypominamy sobie naszych bliskich zmarłych i wspominamy spędzone z nimi chwile, nie zastanawiając się, skąd tak właściwie wzięła się tradycja palenia zniczy. Odpowiedź znajdziesz w naszym wpisie.

Skąd wziął się zwyczaj palenia zniczy nagrobnych?

Chrześcijaństwo zaczerpnęło zwyczaj zapalania zniczy nagrobnych, jak zresztą większość swoich zwyczajów, z pogaństwa. To podczas obrzędu dziadów, opisywanego przez naszego wieszcza, Adama Mickiewicza, przyzywano z zaświatów dusze zmarłych właśnie zapalając znicze. Duchy miały powrócić na ziemię, aby zaspokoić potrzeby, których nie zdążyły zaspokoić za życia. Podczas odprawiania obrzędu na grobach stawiano także jedzenie oraz napoje, by duchy mogły się posilić. Ogień miał odstraszać złe mocne, ogrzać zbłąkane dusze i pomóc im odnaleźć drogę do domu.

Jak chrześcijaństwo zaanektowało pogańskie tradycje? 

Chrześcijaństwo, chcąc zyskać wyznawców na terenach, na które wkraczało, anektowało lokalne zwyczaje i dostosowywało je do swoich dogmatów. Palące się zatem światła stały się nie tyle znakiem dla dusz zmarłych, ile naszym świadectwem pamięci o nich. Przeistoczyły się w symbol wieczności, życia, upływającego czasu oraz stały się świadectwem przyszłego połączenia się wszystkich ludzi w królestwie niebieskim. Są znakiem pamięci, a jednocześnie symbolizują samego Boga, zgodnie z Biblią bowiem Bóg objawił się Mojżeszowi właśnie pod postacią ognia. W ten sposób ogień i światło przypominają wierzącym o boskiej łasce i są przeciwstawiane ciemności, czyli grzechowi. Są nośnikiem boskiej prawdy oraz wiedzy, a kierowane w stronę nieba przypominają o stałej obecności Boga.

Nasza firma oferuje Państwu usługę kompleksowej obsługi pogrzebów, w tym pełną oprawę kwiatową i świetlną ceremonii. Dostarczamy kwiaty i znicze na grób, dbając o to, aby miała ona godny oraz podniosły charakter.