Tel. 24h/7: 693 503 720

Światło Pamięci

Zniczodzielnia

Jednym z najbardziej powszechnych, najczęściej stosowanych, a zarazem i symbolicznych gestów, za pomocą których oddajemy szacunek i hołd zmarłym, jest zapalanie zniczy na ich grobach.

Ten pozornie prosty, lecz charakterystyczny i poruszający zwyczaj, przetrwał przez dziesiątki lat, przechodząc przez różnorodne kulturowe konteksty i modyfikacje. Płonący płomień znicza na grobie jest symbolem głębokiej więzi między żywymi i umarłymi, co do której wierzymy, że trwa poza granicami śmierci.

Czym jest „zniczodzielnia”?

Zdarzyć się może, że odwiedzając cmentarz stwierdzamy, że – z różnych powodów – nie mieliśmy możliwości, aby zakupić wcześniej znicz lub znicze, a pomimo tego nadal chcemy uczcić jego zapaleniem pamięć naszych bliskich zmarłych. Dlatego też na niektórych cmentarzach pojawiła się innowacyjna i bardzo praktyczna koncepcja – tzw. „zniczodzielnia”.

„Zniczodzielnie” to proste konstrukcje, najczęściej wyraźnie oznakowane, umieszczone na terenie cmentarza, zwykle przy każdej jego bramie. Stanowią one miejsce, gdzie każdy może bezpłatnie skorzystać z pozostawionych tam zniczy. Zamiast kupować nowy, istnieje możliwość po prostu sięgnąć po jeden z tych, które są akurat dostępne w „zniczodzielni”.

Miejsca te działają na zasadzie solidarności i współdzielenia. Osoby, które zdecydowały się oddać swoje wcześniej używane znicze, zostawiają je na półkach „zniczodzielni”. Dzięki temu osoby, które nie mają możliwości nabycia nowego znicza, mogą skorzystać z tych, które zostały pozostawione przez innych.

 „Zniczodzielnie” stanowią zatem nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale są również wyrazem swoistej wspólnoty, wzajemnej pomocy i wsparcia w tym szczególnym miejscu, jakim jest cmentarz. Dzięki nim, każdy może uczcić pamięć zmarłych, nawet w sytuacji, gdy nie miał możliwości lub zapomniał kupić wystarczającej liczby zniczy.

Ekologiczne i Ekonomiczne Rozwiązanie

„Zniczodzielnia” nie tylko odpowiada na realne potrzeby osób odwiedzających groby zmarłych, ale także przyczynia się do ochrony środowiska. „Zniczodzielnie” stanowią inicjatywę ze wszech miar ekologiczną, ponieważ umożliwiają ponowne ich wykorzystanie zamiast wyrzucania zniczy po jednorazowym użytku jako odpad. To nie tylko oszczędność pieniędzy i wsparcie dla osób o mniejszych możliwościach finansowych, lecz także pozytywny wpływ na nasze otoczenie.

Dzięki procesowi ponownego wykorzystania zniczy, „zniczodzielnie” przyczyniają się do większej dbałości o nasze środowisko naturalne. Pierwsze tego typu inicjatywy pojawiły się na warszawskim Cmentarzu Północnym. Obecnie istnieje kilkadziesiąt takich inicjatyw w różnych regionach kraju, m.in. w Płocku, Częstochowie, Szczecinie, Poznaniu, Świdniku czy Rudzie Śląskiej.

Usługi pogrzebowe w Warszawie

Zakład pogrzebowy MPUK® specjalizuje się w organizacji profesjonalnych ceremonii pogrzebowych, oferując klientom kompleksową pomoc i wsparcie w trudnych chwilach po stracie bliskiej osoby. Działając z pełnym zaangażowaniem i empatią, zespół MPUK® stara się zadbać o każdy detal, zapewniając godne i szanujące pamięć zmarłego pożegnanie.

Dzięki naszemu doświadczeniu i profesjonalizmowi pragniemy, aby bliscy zmarłych mogli przeżywać czas żałoby mając pewność, że wszystkie aspekty ceremonii są odpowiednio zorganizowane.