Tel. 24h/7: 693 503 720

Pogrzeb śp. Lucyny Adamkiewicz

Lucyna Adamkiewicz


Nie żyje Lucyna Adamkiewicz ps. Ewa – 
zmarła 23 września 2021 roku w Radomiu, w wieku 94 lat.

Mając 15 lat została żołnierką Armii Krajowej. Od lipca 1941 roku pełniła funkcję łączniczki w Warszawskim Okręgu Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej. Podczas Powstania Warszawskiego uczestniczyła na Woli w walkach Plutonu 164 w składzie Kompanii „Edward” Batalionu AK „Chrobry I”. Po klęsce zrywu z 1944 r. była więźniem dwóch niemieckich obozów śmierci – Auschwitz-Birkenau oraz Mauthausen-Gusen.

W dniu 4 października 2021 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o.o.  miało zaszczyt organizować ceremonię pogrzebową ś.p. Lucyny Adamkiewicz. Msza święta odbyła się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie przy ul Długiej, po czym nastąpiło pochowanie trumny z ciałem zmarłej do grobu na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Śp. Lucyna Adamkiewicz została odznaczona m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oświęcimskim, Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej została także odznaczona przez Prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Chętnie dzieliła się swoimi wspomnieniami z czasów wojny, wielokrotnie była zapraszana na spotkania z młodzieżą. Śp. Lucyna Adamkiewicz była zaangażowana w akcję mówienia prawdy o niemieckich obozach koncentracyjnych i zagłady. 

Lucyna Adamkiewicz 2
Lucyna Adamkiewicz 3
Lucyna Adamkiewicz 4