Tel. 24h/7: 693 503 720

Pogrzeb kremacyjny – jak wygląda i czy jest tańszy od tradycyjnego?

Pogrzeb kremacyjny

W wielu krajach coraz bardziej rozpowszechnioną formą chowania zmarłych staje się kremacja. Kościół Katolicki zezwala na nią od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Od lat dziewięćdziesiątych dopuszcza też odprawianie liturgii pogrzebowych w obecności skremowanych szczątków. Jak dokładnie wyglądają pogrzeby z kremacją? Czym różnią się trumny kremacyjne od tradycyjnych? Odpowiedzi na te i inne pytania zawarliśmy w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury.

Czym dokładnie jest i na czym polega kremacja?

Organizacją pochówków z kremacją zajmuje się coraz większa liczba firm świadczących usługi pogrzebowe. Spopielenie zwłok nikogo już nie szokuje, jak miało to miejsce kilkadziesiąt lat temu. Przewiduje się, że w najbliższej przyszłości praktyka ta będzie jeszcze częstsza, zwłaszcza że zwykłe nagrobki zajmują wiele miejsca, a powierzchnia cmentarzy jest ograniczona. Kremacja polega na spopieleniu ciała zmarłego w wysokiej temperaturze. Proces ten jest przeprowadzany w krematorium w specjalnej komorze, w której temperatura wynosi od 800 do 1200 stopni Celsjusza.

W jaki sposób odbywa się przygotowanie ciała do kremacji?

Cała procedura jest dość standardowa i w zasadzie nie różni się znacząco od przygotowania tradycyjnego pogrzebu. Przed pochówkiem mogą zostać wykonane podstawowe usługi prosektoryjne takie jak mycie ciała, ubieranie, pośmiertna rekonstrukcja itp. Przed kremacją zwłok należy zadbać o usunięcie zegarka, biżuterii, ewentualnego rozrusznika serca.

Trumny kremacyjne, w których znajdują się zwłoki, są tworzone przy wykorzystaniu drewna oraz kartonu. Od tych tradycyjnych różnią się tym, że nie mogą mieć metalowych uchwytów, zdobień i innych elementów. Po spopieleniu ciała prochy są umieszczane w urnie. Zgodnie z polskimi przepisami prawnymi urna może zostać pogrzebana w ziemi lub pochowana w specjalnie przeznaczonym do tego celu miejscu określanym jako kolumbarium.

Czy kremacja zwłok jest tańsza od klasycznego pochówku?

Wiele osób jest zdania, że tradycyjny pogrzeb jest najtańszym rozwiązaniem. Nie do końca jest to prawdą, ponieważ koszty związane z kremacją w wielu przypadkach okazują się podobne lub nawet niższe. Rodzina, która zdecyduje się pochować zmarłego w ten sposób, powinna wykupić usługę spopielenia zwłok, trumnę kremacyjną oraz urnę. Ostateczna cena jest uzależniona w dużej mierze od indywidualnych wyborów kupującego oraz od usług pogrzebowych, na które się zdecyduje.

Organizacja uroczystości pogrzebowej z kremacją przez MPUK

Wzrost zainteresowania pochówkami z kremacją jest spowodowany wieloma czynnikami. Najczęściej są to zalety higieniczne, ekonomiczne oraz ekologiczne. Zlecając organizację uroczystości pogrzebowej ze spopieleniem zwłok firmie MPUK, można liczyć na profesjonalną ich realizację. Świadczymy kompleksowe usługi pogrzebowe i kamieniarskie na terenie całej Warszawy. Nasze oddziały znajdują się między innymi na Mokotowie, Targówku, Bielanach oraz Żoliborzu.