Tel. 24h/7: 693 503 720

Na co zwrócić uwagę przy doborze nagrobków?

Dobór nagrobków

Jakość, trwałość i solidność wykonania to główne kwestie, jakie powinny być brane pod uwagę przez osoby wybierające nagrobki dla swoich bliskich. Ich nieodłącznym elementem są również krzyże oraz tabliczki nagrobkowe. Jest jeszcze wiele innych czynników, które mają znaczenie. Jakich? Sprawdź!

Wielkość nagrobka oraz wybór materiału

Ze stawianiem nagrobka w miejscu pochówku nie musisz się spieszyć. Na etapie pogrzebu czy wczesnej żałoby nie każdy jest w stanie skupić nad jego wyborem. Dlatego daj sobie tyle czasu, ile potrzebujesz, aby zająć się tą kwestią. Ponadto postawienie pomnika uzależnione jest również od podłoża oraz warunków atmosferycznych. Zazwyczaj planowanie tego przedsięwzięcia zaczyna się dopiero po upływie sześciu miesięcy od pochówku.

Od czego zacząć dobór nagrobka? Najpierw musisz wybrać rozmiar i dopasować go do liczby pochowanych tam aktualnie lub docelowo członków rodziny. Zdecyduj więc, czy ma być np. pojedynczy, podwójny, czy większy.

Kolejną ważną kwestią jest wybór materiału, z jakiego zrobiony będzie pomnik. Liczą się tu nie tylko kwestie estetyczne, ale przede wszystkim wytrzymałość i odporność na działanie czynników atmosferycznych. Dzięki temu masz pewność, że będzie prezentował się doskonale przez wiele lat. Najczęściej wykorzystuje się do tego kamienie naturalne:

  • granit
  • marmur
  • piaskowce

Nagrobki, które są z nich produkowane, przez wiele lat zachowują swój nienaganny wygląd, a przy tym ich pielęgnacja nie jest skomplikowanym zabiegiem. Jednak kosztują więcej niż np. te, które można zrobić z konglomeratów, czyli ich odpowiedników. Tańszym rozwiązaniem jest też lastryko.

Tabliczki krzyże nagrobne

Kolejnym krokiem jest dopasowanie dodatkowych elementów dekoracyjnych. Na nagrobkach umieszcza się m.in. zdobione litery lub przytwierdza tabliczki – najczęściej z metalu albo tworzywa sztucznego, zawierające informacje o osobie zmarłej. Standardowo jest to imię, nazwisko, data urodzenia, data śmierci, liczba przeżytych lat oraz epitafium. Tym ostatnim może być np. fragment modlitwy, wiersza, cytat. Będziesz miał do wyboru różne czcionki, kolory (najpopularniejsze to złoty i srebrny) oraz ewentualną grafikę. Zastanów się więc na spokojnie, co chcesz, aby zawierała wybrana przez Ciebie tabliczka nagrobna.

Elementem pojawiającym się na pomnikach są również krzyże nagrobne o różnych wymiarach, które spełniają nie tylko funkcję symbolu religijnego, ale i trwałego i estetycznego dodatku. Wykonywane są często ze stali nierdzewnej lub tego samego materiału, co nagrobek i przyjmują formę leżącą lub stojącą. Dostępne są minimalistyczne lub bardziej dekoracyjne wersje.

Inne elementy dekoracyjne

Jednak nie tylko krzyże tabliczki na nagrobki stanowią doskonałe dopełnienie płyty. Często na pomnikach stawiane są także wazony z tego samego kruszcu, co pomnik. Niektórzy decydują się na rzeźby, których wygląd symbolicznie nawiązuje do osoby zmarłej.

Podsumowanie

Przy wyborze tabliczek krzyży, jak i samych nagrobków zawsze możesz zaczerpnąć porady od naszej firmy pogrzebowej z Warszawy. Pracownicy MPUK podpowiedzą Ci, jaki model będzie najwłaściwszy oraz zaproponujemy różne rozwiązania dekoracyjne.