Tel. 24h/7: 693 503 720

Muzyka na pogrzebie – jak wybrać odpowiednią?

Muzyka na pogrzebie

Jednym z ważniejszych elementów ostatniego pożegnania jest oprawa muzyczna. Jej przygotowaniem zwykle zajmuje się zakład pogrzebowy, jednak decydujący głos w kwestii doboru utworów żałobnych ma rodzina. Wiele osób nie wie, jak wybrać odpowiednią muzykę, aby upamiętnić bliskiego oraz dodać wzniosłości uroczystości. W poniższym artykule podpowiadamy, na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze kompozycji muzycznych na ceremonię pogrzebową.

Muzyka na pogrzebie – jaką pełni funkcję?

Każdy z nas w swoim życiu doświadcza różnych trudnych wydarzeń. Jednym z takich przeżyć jest śmierć bliskiej osoby, z czym trudno się pogodzić. W takich chwilach rodzina musi skupić się na dopełnieniu formalności. W tym celu zatrudnia zakład, który organizuje pogrzeb. Jego pracownicy mogą też stanowić wsparcie w planowaniu kwestii, które często schodzą na dalszy plan. Do takich należy m.in. oprawa muzyczna. Utwory wybrzmiewające w kościele, kaplicy lub na cmentarzu mają symboliczne znaczenie. Ich zadaniem jest podkreślenie ważności i podniosłości chwili, a także przywołanie wspomnień związanych ze zmarłą osobą. Dzięki nim można też wyrazić skrywane w sobie emocje i uczucia takie jak żal, smutek, rozpacz, tęsknota.

Jakie instrumenty najczęściej pojawiają się na pogrzebach?

Większość zakładów wspierających rodzinę zmarłego w organizacji pogrzebu proponuje skorzystanie z usług trębacza. Brzmienie trąbki odpowiada powadze, podniosłości oraz zadumie, które towarzyszą ceremonii ostatniego pożegnania. Pozwala też wyrazić ból i uczcić pamięć o osobie, która odeszła. Innym instrumentem często pojawiającym się na uroczystości pogrzebowej są skrzypce. Brzmią pięknie, dostojnie i melancholijnie, dlatego dobrze wkomponowują się w doniosłą atmosferę. Podczas ostatniej drogi mogą też być obecne akordeon, harfa lub wiolonczela, pomagając żałobnikom w przekazaniu uczuć i emocji, których nie da się wyrazić inaczej niż muzyką.

Czym kierować się, wybierając utwory na pogrzeb?

Podczas ceremonii ostatniego pożegnania najczęściej puszczane są utwory klasyczne. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby pojawiły się też kompozycje pochodzące z nurtu muzyki popularnej. Melodie odtwarzane w kościele czy na cmentarzu mogą nawiązywać do preferencji muzycznych zmarłego, przypominać o jego stylu życia, ulubionych miejscach, zajęciach. Warto pamiętać, że inne kompozycje dopuszcza organizacja pogrzebu w obrządku religijnym, a na inną muzykę może sobie pozwolić rodzina planująca pochówek świecki. Ważne, aby oprawa muzyczna była starannie przemyślana, docierała do najgłębszych zakamarków duszy oraz skłaniała żałobników do zadumy i refleksji.

Oprawa muzyczna uroczystości pogrzebowych w Warszawie

Muzyka towarzyszy człowiekowi przez całe życie, nic więc dziwnego, że pojawia się również na pogrzebach. Jeśli zależy Państwu, aby elementem uroczystości ostatniego pożegnania była oprawa muzyczna, zachęcamy do zapoznania się z ofertą przygotowaną przez zakład MPUK , który świadczy usługi pogrzebowe na terenie Warszawy. W zależności od preferencji lub ostatniego życzenia Osoby Zmarłej utwory mogą być wykonane przez artystów na trąbce, skrzypcach lub akordeonie.