Tel. 24h/7: 693 503 720

Kim jest tanatopraktor? Jak wygląda jego praca?

Kim jest tanatopraktor i jak wygląda jego praca

W wielu przypadkach podczas pogrzebu rodzina osoby zmarłej oczekuje, by ich krewny wyglądał, jak najlepiej. Aby cała ceremonia mogła odbyć się godnie, istotna jest najbardziej widoczna część, czyli twarz zmarłego. Dlatego tak ważnym elementem jest odpowiednie przygotowanie ciała osoby zmarłej i nie chodzi tu tylko o założenie odpowiedniego, eleganckiego stroju. Istotnym elementem jest także makijaż i inne zabiegi polegające na zabezpieczeniu ciała zmarłego przed rozkładem lub na usunięciu zmian pośmiertnych. Zajmuje się nimi specjalista, nazywany tanatopraktykiem. Jakie są jego główne obowiązki? Jakie umiejętności powinien posiadać, by dobrze wykonywać swoje zadanie? 

Tanatopraktor – czym się zajmuje?

Tanatopraktor to osoba, która jako ostatnia zajmuje się ciałem, zanim zostanie ono końcowo włożone do trumny. Ma za zadanie sprawić, aby zmarły wyglądał estetyczne i by planowana ekspozycja ciała mogła odbyć się z troską o higienę i względy sanitarne. Zakres zadań, którymi zajmuje się tanatopraktyk, jest bardzo szeroki i zależny od konkretnej sytuacji. Podstawowe działania to m.in. ostatnia toaleta, odpowiednia konserwacja ciała (przede wszystkim skóry) oraz tzw. tanokosmetyka, złożona ze specjalnego makijażu, który ma poprawić wygląd twarzy. Jednak dobry specjalista zajmuje się także innymi, bardziej skomplikowanymi procesami, takimi jak balsamowanie zwłok, czy nawet rekonstrukcja szczątek. Takie usługi wymagają więc kompleksowej wiedzy i doświadczenia. 

Edukacja i koszty

Czy każdy, kto chce spróbować swoich sił, może zostać tanatopraktykiem? Nie. Jak się okazuje, potrzebne jest odpowiednie przeszkolenie, pozwalające zdobyć informacje o tym, jak powinno się konserwować szczątki. Kurs uprawniający do wykonywania skomplikowanych zabiegów można odbyć w Polskim Centrum Balsamacji i Tanatokosmetologii. Dzięki zajęciom teoretycznym i praktycznym kandydat na tanatopraktyka może poznać tajniki fachu. Oczywiście każda osoba mająca kontakt ze zwłokami powinna odznaczać się silną psychiką i odpornością na niespodziewane widoki, związane z fizjologią ciała ludzkiego. Jaki jest koszt takiej usługi? Ceny wahają się w zależności od zakresu usług, jednak podstawowy makijaż pośmiertny wykonywany jest od stu złotych wzwyż.