Tel. 24h/7: 693 503 720

Jakie kwiaty wybrać na pogrzeb bliskiej osoby?

kwiaty na pogrzeb bliskiej osoby

Każdy z nas doskonale wie, jakie kwiaty wręczyć na urodziny, imieniny czy ślub. Czym natomiast kierować się, wybierając bukiet na pogrzeb? Kompozycje na ostatnie pożegnanie występują w wielu różnych formach: wiązanki pogrzebowe, wieńce żałobne, półwieńce. Którą z nich wybrać, by upamiętnić bliską osobę i wyrazić żal, jaki odczuwamy po jej stracie? Jakie gatunki roślin są najczęściej widywane na ceremoniach pogrzebowych? Mamy nadzieję, że nasz poradnik rozwieje Twoje wątpliwości. Zachęcamy do lektury.

Znaczenie kwiatów na pogrzebie i ich symbolika

Pogrzeb bliskiej osoby to doświadczenie niezwykle trudne pod względem emocjonalnym. Symbolem pożegnania w tym szczególnym momencie są kwiaty. Za pomocą konkretnych roślin można wyrazić swoje uczucia i oddać cześć zmarłemu. Kompozycje składane na grobie symbolizują miłość, pamięć i wieczność. O ich wyborze decyduje wiele czynników, takich jak stopień pokrewieństwa, możliwości finansowe oraz indywidualne preferencje.

Jaki rodzaj kwiatów wybrać na pogrzeb?

Zwyczaj żegnania osoby zmarłej świeżymi kwiatami jest głęboko zakorzeniony w naszej tradycji i kulturze. Jeśli chodzi o rodzaje kompozycji kwiatowych, zakład pogrzebowy może zaproponować:

  • wieńce żałobne – są najczęściej wybierane na pogrzeb bliskiego członka rodziny lub przyjaciela, a także zamawiane przez pracodawców żegnających pracownika; przybierają zwykle postać okręgu lub serca i są tworzone z różnorodnych typów roślin,
  • półwieńce – stanowią mniejszą i skromniejszą alternatywę dla klasycznych wieńców; są zamawiane chętnie zarówno przez bliższych, jak i dalszych krewnych zmarłego,
  • wiązanki pogrzebowe – pełnią tę samą funkcję co wieńce, ale są mniejsze i lżejsze; zazwyczaj kupowane przez znajomych lub dalszą rodzinę zmarłej osoby;
  • wieńce specjalne – powstają na indywidualne zamówienie i wyróżnia je spersonalizowana symbolika, np. dobór kwiatów czy barw.

Z jakich roślin i w jakim kolorze wykonać wiązankę?

Poszczególne kwiaty mają swoje znaczenie, ale na ich postrzeganie wpływają także kolory. W wiązankach pogrzebowych bardzo często pojawiają się rośliny w jasnych i stonowanych barwach, które nawiązują do czystości i niewinności. Nierzadko można jednak dostrzec także gatunki w intensywnych odcieniach: niebieskiego, czerwonego, fioletowego. Najczęściej wybierane kwiaty to goździki, lilie, róże, kalie, mieczyki, anturium oraz chryzantemy. Do żałobnej kompozycji można dołączyć też dodatkowe akcesoria, takie jak np. personalizowana szarfa ze słowami ostatniego pożegnania.

Profesjonalna oprawa florystyczna ceremonii pogrzebowych

Przynoszenie kwiatów w dniu pogrzebu to bardzo długa tradycja. Poprzez pozostawienie obok trumny czy na grobie wiązanki okazuje się zmarłemu szacunek i miłość. Zakład MPUK Sp. z o.o. świadczący usługi pogrzebowe na terenie całej Warszawy zapewnia pełną oprawę florystyczną ceremonii. Dzięki temu, że mamy własną pracownię, możemy zagwarantować, iż nasze kompozycje są wykonywane z dbałością o najmniejsze detale. Ceny wiązanek zaczynają się już od 290 zł. Doradzamy też w kwestii doboru konkretnych gatunków roślin. W przypadku pytań – zapraszamy do kontaktu.