Tel. 24h/7: 693 503 720

Jakie kwiaty na Wszystkich Świętych?

Kwiaty na pogrzeb

Najpopularniejszymi i zarazem najchętniej wybieranymi dekoracjami na Wszystkich Świętych są kwiaty. Wybór roślin nadających się do przyozdobienia grobu bliskiej osoby jest naprawdę spory. Podobnie jak wiązanki pogrzebowe – tego rodzaju stroiki wykonuje się zarówno z żywych, jak i ze sztucznych kwiatów. Z poniższego wpisu dowiesz się, jak wybrać idealną kompozycję na 1 listopada i na co warto zwrócić uwagę przy jej zakupie. Zapraszamy do lektury!

Róże, chryzantemy, a może astry?

Podczas Święta Zmarłych na nagrobnych płytach można dostrzec bardzo różnorodne bukiety. Pomimo swojej tymczasowości i delikatności coraz częsciej żywe rośliny wypierają sztuczne wieńce żałobne. Za najbardziej popularne uchodzą chryzantemy i róże, które chętnie są wybierane jako kwiaty na pogrzeb. Zarówno pierwsze, jak i drugie są uniwersalne oraz dostępne w szerokiej gamie kolorów.

Ciekawą alternatywą dla klasycznych róż i chryzantem mogą być astry, które rozwijają swoje pąki późną jesienią i kwitną aż do przymrozków. Jeśli chcesz użyć ich do przyozdobienia grobu na Wszystkich Świętych, koniecznie jednak wybierz odmiany o dużych i pełnych kwiatach. Z mniej popularnych roślin można wymienić:

  • goździki,
  • cynie,
  • irysy,
  • gerbery,
  • lilie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kwiaty na Wszystkich Świętych?

Niezależnie od tego, czy chcesz umieścić rośliny w wazonie, czy stworzyć z nich efektowny półwieniec, na pewno ważna jest kolorystyka. Na Święto Zmarłych sprawdzi się czerwień i zieleń, ale możesz postawić właściwie na wszystkie barwy związane z jesienią. Z roku na rok coraz bardziej popularna staje się też fioletowa oprawa florystyczna grobów. Kolor ten jest bardzo elegancki, symbolizując zarazem smutek i żałobę. Stąd odcień ten często jest wykorzystywany podczas pogrzebów. Zestawiając fiolet z innymi barwami, można stworzyć np. oryginalny stroik na trumnę. W dniu 1 listopada zrezygnuj z krzykliwych i jaskrawych kolorów. Pamiętaj, że wybrane przez Ciebie dekoracje mają przede wszystkim sprzyjać budowaniu nastroju zadumy.

Jak przedłużyć trwałość kwiatów na grobie?

Jeśli zdecydujesz się sięgnąć po żywe kwiaty, wybieraj te, które mają pąki lub znajdują się w początkowej fazie kwitnienia. W przedłużeniu trwałości kompozycji pomocny jest też sok z cytryny lub kwasek cytrynowy dodany bezpośrednio do wody. Jeśli chcesz, by wiązanka stała jak najdłużej, pamiętaj również o tym, aby regularnie zmieniać wodę w wazonie. Najlepiej jest to robić codziennie, ale jeśli nie masz takiej możliwości, zadbaj o jej wymianę przynajmniej raz na kilka dni.

Podsumowanie

Istnieje wiele gatunków kwiatów, które możesz wybrać do udekorowania grobu na Wszystkich Świętych. Jeśli zależy Ci na oryginalnej i eleganckiej wiązance cmentarnej, zachęcamy do zapoznania się z ofertą przygotowaną przez zakład pogrzebowy MPUK z Warszawy . Nasza pracownia florystyczna realizuje najwyższej jakości kompozycje, wykorzystując do tego celu świeże rośliny, które zachowują doskonały wygląd przez długi czas.