Tel. 24h/7: 693 503 720

Jak pomagać osamotnionym?

Pomoc samotnym

Samotność jest poważnym problemem osób w różnym wieku. Szczególnie dotkliwa jest w przypadku seniorów, którzy stracili współmałżonka. Zdarza się, że śmierć bliskiego powoduje u nich bezradność, lęk, niepokój, a nawet depresję. Czy masz w swoim środowisku kogoś, kto w ostatnim czasie przeżył taką tragedię? Jak wesprzeć osamotnioną osobę i pomóc jej, choć w minimalnym stopniu odzyskać radość życia? Sprawdź.

Jak pomóc wdowie lub wdowcowi?

Praktyczna pomoc zazwyczaj jest najbardziej potrzebna w pierwszych dniach po śmierci osoby bliskiej. Może trzeba zapewnienić nocleg krewnym przybyłym na pogrzeb, zrobienie zakupów, znalezienie firmy świadczącej kompleksowe usługi pogrzebowe. Na tym etapie najważniejsze jest, aby umożliwić cierpiącej osobie pożegnanie się ze zmarłym, a także udostępnić najbliższym informacje o okolicznościach śmierci. Można też zaangażować się w przygotowanie pogrzebu.

Jakie wsparcie jest szczególnie potrzebne?

Osoba cierpiąca z powodu straty bliskiego zazwyczaj jest zdezorientowana i zagubiona. Bolesne doświadczenie śmierci sprawia, że często nie widzi sensu dalszej egzystencji. W takich chwilach bardzo ważne są relacje międzyludzkie. Dlatego postaraj się być w stałym kontakcie z wdową lub wdowcem, pytaj, czy ma wszystko czego potrzebuje, czy nie trzeba pomóc choćby w codziennych zakupach. Być może warto namówić taką osobę na korzystanie z komunikatora internetowego. Możliwość ujrzenia członków rodziny zawsze dodaje otuchy i zmniejsza niepokój. Zachęcaj do wychodzenia na spacery, przebywania wśród ludzi. Pamiętaj też, że osamotniony może szczególnie potrzebować towarzystwa w takie dni jak rocznica śmierci, urodziny partnera czy inne okoliczności szczególnie przywodzące na pamięć bliską osobę.

Czego unikać, niosąc pomoc osamotnionym?

Senior, który w ostatnim czasie stracił bliską osobę, przeżywa trudny i ciężki czas. W tym okresie warto wykazać się szczególną wrażliwością, empatią i cierpliwością. Nie należy zasypywać go radami ani tym bardziej ponaglać do podejmowania konkretnych decyzji. Być może uznasz za stosowne, aby wybrać zakład pogrzebowy i pomóc w wypełnieniu niezbędnych formalności. Pamiętaj jednak, że nie musisz brać wszystkiego na siebie. W wielu czynnościach pomoże profesjonalny zakład pogrzebowy, który na podstawie udzielonego pełnomocnictwa zorganizuje praktycznie całą ceremonię pogrzebową. Nie bój się także rozmów na temat zmarłej lub zmarłego. Po jakimś czasie wdowiec lub wdowa mogą chcieć rozmawiać na jego temat, przywoływać miłe wspomnienia. Angażując się w konwersację, możesz w prosty sposób pokazać seniorowi, że nie jest sam w swoim smutku i żałobie.

Co może zaoferować MPUK?

Kiedy umiera członek najbliższej rodziny, bardzo ważne jest zapewnienie należytej pomocy jego bliskim. MPUK Sp. z o.o. oferuje profesjonalne usługi pogrzebowe na terenie Warszawy, które umożliwiają przeprowadzenie godnego pochówku. Oferujemy gratis poradę prawną, która może pomóc w sprawie spadku, renty rodzinnej, odprawie pośmiertnej czy w uzyskaniu zasiłku pogrzebowego. Klienci zgłaszający się do MPUKu mogą także skorzystać z 50% zniżki w ramach fachowej porady psychologicznej, która umożliwi łatwiejsze pogodzenie się ze stratą bliskiej osoby. Dodatkowo służymy radą przy wyborze sposobu pogrzebu, jak i przy zaplanowaniu jego oprawy. Naszym atutem jest też własna pracownia florystyczna, która zapewnia wieńce, stroiki na trumnę oraz wiązanki pogrzebowe.