Tel. 24h/7: 693 503 720

Jak napisać kondolencje?

Świeca kondolencje

Każda śmierć przychodzi zbyt wcześnie i nigdy nie jesteśmy na nią do końca przygotowani. Wyrażanie uczuć w postaci słów przychodzi w takich sytuacjach niezmiernie trudno. Warto jednak skorzystać ze zwyczaju składania kondolencji, by okazać wsparcie rodzinie zmarłego. Szczególnie teraz w czasie pandemii i ograniczeniach bezpośrednich kontaktów zdarza się, że nie mamy okazji wyrazić tego bezpośrednio w czasie pogrzebu. Napisanie kilku słów przekazujących żal i współczucie jest w tych okolicznościach dobrym pomysłem i czasem jedynym możliwym rozwiązaniem. Kiedy i w jaki sposób z tego skorzystać?

Księga kondolencyjna – co to takiego?

W czasie ostatniego pożegnania, rodzina zmarłego może poprosić o powstrzymanie się od składania kondolencji. Prośbę tę należy uszanować, bo nie każdemu odpowiada ten zwyczaj. Niektórzy uważają go za dodatkowe obciążenie emocjonalne. Nasz zakład świadczący usługi pogrzebowe w Warszawie, może jednak zaoferować księgę kondolencyjną, do której żałobnicy towarzyszący zmarłemu w ostatniej podróży będą mogli wpisać wyrazy współczucia i wspomnienie o bliskiej osobie. Jest to elegancko oprawiona księga, na której okładce można wytłoczyć imię i nazwisko, datę urodzin i śmierci oraz inne ważne informacje. Goście zapełniający karty księgi swoimi myślami tworzą szczególną, pełną dobrych uczuć pamiątkę. Warto wiedzieć, jak napisać kondolencje, by godnie współtworzyły one wspomnienia o zmarłym.

Przekaż emocje, które Ci towarzyszą

Pogrzeb jest swego rodzaju rytuałem przejścia, który pomaga uporać się z szokiem bliskich, skupionych wokół osoby, która odeszła. Nie warto ukrywać uczuć jakie się w nas kłębią, ponieważ łatwiej będzie przeżyć żałobę pozwalając sobie na tę chwilę słabości. Wpisy do księgi kondolencyjnej powinny więc wyrażać szczery żal, tęsknotę czy miłość. Jak je przekazać?

Przykłady kondolencji

  • Ogromnie zasmucony wiadomością o nagłej stracie, przekazuję wyrazy głębokiego współczucia i żalu.
  • [Imię] był wspaniałym człowiekiem, którego odejście uczyniło nam wielką pustkę w sercach.
  • Śmierć naszej cioci, a Twojej mamy, jest dla nas ogromnym ciosem. Zawsze wspierała nas dobrym słowem, bez niej rodzinne spotkania nie będą już takie same.
  • Nie ma słów, by opisać żal, jaki odczuwamy po śmierci naszego najbliższego sąsiada. Zawsze będziemy wspominać jego pomocną dłoń i życzliwość.
  • Głęboko zasmuceni odejściem Twojego męża przesyłamy najszczersze wyrazy współczucia.
  • Życzymy siły i otuchy w tych trudnych dla Pana rodziny chwilach. Niech czas złagodzi ten niewypowiedziany ból, a wzajemne wsparcie pomoże przetrwać.

Nie tylko księga kondolencyjna

Pisemne wyrazy współczucia możesz przekazać także innymi drogami. Jeśli nie masz możliwości uczestniczyć w pogrzebie, prześlij rodzinie zmarłej osoby odręcznie napisany list. Możesz także napisać SMS-a, jeżeli obawiasz się, czy najbliżsi w żałobie są gotowi na rozmowy przez telefon. Potraktuj to jako wstęp – może akurat będą otwarci na głębszy kontakt. Pamiętaj jednak, by unikać niepoważnych sformułowań, a w szczególności nadmiaru emotikonek. To czas na całkowitą powagę, a tę mogą odebrać nawet „smutne buźki”. Nasz zakład pogrzebowy, mający swoje siedziby m.in. na Woli i Mokotowie, umożliwia też zamówienie wieńców i wiązanek. Możesz nam także zlecić wypisanie krótkich kondolencji na szarfie, która będzie zdobić kwiaty.