Tel. 24h/7: 693 503 720

Co zrobić po śmierci bliskiej osoby z jej ubraniami?

rzeczy po zmarłym

Pożegnanie jest ważną częścią rozstania z bliską osobą, ale nie kończy się wraz z pochowaniem jej ciała na cmentarzu. Jednym z trudniejszych doświadczeń jest przebywanie wśród rzeczy, które były noszone i używane przez zmarłego. Jeśli obcowanie z nimi sprawia duży ból, warto dać sobie czas na ich uporządkowanie. W takiej chwili ważna jest pomoc i wsparcie, by móc zorganizować pochówek i załatwić niezbędne formalności pogrzebowe. Sprawdź, co możesz zrobić z przedmiotami po zmarłym bliskim.

Kiedy przystąpić do porządkowania odzieży po zmarłym?

Trudno jednoznacznie wskazać moment, w którym można rozpocząć sprzątanie rzeczy po zmarłej osobie. Jest to bardzo delikatna i indywidualna kwestia. Pogodzenie się ze śmiercią jest ważnym etapem żałoby i może wywoływać silne przeżycia. Po szoku, niedowierzaniu oraz smutku przychodzi czas do działania i posprzątania mieszkania. Wielu ludzi przystępuje do porządkowania odzieży zaraz po pogrzebie. Są jednak i tacy, którzy nie chcą robić tego szybko. Czasem mijają miesiące, a nawet lata, zanim są gotowi do podjęcia tego kroku. Każdy powinien przystąpić do tego zadania, kiedy będzie miał na to siłę. Nie warto sztucznie skracać żałoby, tylko dlatego, że ktoś inny tego wymaga.

Co zrobić z ubraniami, które pozostawił po sobie zmarły?

Kiedyś ubrania, które stanowiły własność zmarłego, rodzina dzieliła między sobą lub oddawała ubogim. Niektórzy decydowali się na ich spalenie, ponieważ wierzono, że noszenie strojów należących do zmarłych przynosi nieszczęście. Obecnie rzeczy takie rzadko są pozostawiane w domach. Najczęściej trafiają do kontenerów na odzież używaną lub do ośrodków pomocowych. Dziś bez trudu można znaleźć wiele akcji oraz organizacji, do których przekazuje się takie przedmioty. Chociaż rozstanie się z rzeczami należącymi do bliskiej osoby może okazać się trudne, to z czasem pożegnanie się z nimi pomoże pogodzić się z jej śmiercią.

Jakie rzeczy zostawić po zmarłym?

W tym przypadku także nie da się udzielić jednej odpowiedzi. Porządkując rzeczy zmarłego, na pewno warto oddać te, które budzą negatywne skojarzenia, są związane z chorobą itp. Będą one niepotrzebnie przypominać o jego cierpieniu i bólu. Należy pozostawić raczej te, które dobrze kojarzą się z bliskim. Mogą to być książki, biżuteria, zdjęcia, ulubiony kubek, różaniec. Ich pozostawienie może mieć dużą wartość sentymentalną, jednak nie należy przesadzać z ich ilością. Niektóre przedmioty można rozdać. Poza ubraniami warto pomyśleć o oddaniu mebli, sprzętów elektronicznych itp. Być może część z nich przyda się komuś innemu.

Porządkowanie rzeczy zmarłego – przyda się profesjonalna pomoc

Gdy umiera bliski, na jego rodzinie spoczywa wiele obowiązków. Niektóre formalności może pomóc dopełnić zakład pogrzebowy, innymi trzeba zająć się samodzielnie. W trudnych chwilach warto wybrać specjalistów, którzy nie tylko zorganizują pochówek, ale także zapewnią odpowiednie podejście i wsparcie psychologiczne. Firma MPUK Sp. z o.o. świadczy kompleksowe usługi pogrzebowe w Warszawie nieprzerwanie od siedemdziesięciu pięciu lat, zatrudniając empatyczne i doświadczone osoby.